środa, 11 lipca 2018

Jak oszczędzać przy niskich dochodach? cz.6.
Oszczędzanie w sytuacji, gdy w portfelu brakuje pieniędzy na podstawowe rzeczy jest ogromnie ciężki, ale nie niemożliwe. Poznaj techniki i narzędzia, dzięki którym będziesz regularnie odkładał pieniądze nawet przy niskich dochodach.

Cykl "Jak oszczędzać przy niskich dochodach?" składa się z następujących artykułów:

Oszczędzanie przy niskich dochodach jest możliwe.


Oszczędzanie pieniędzy w sytuacji, gdy ledwo spina się nam budżet domowy jest ciężkie. Wymaga to od nas nieco wysiłku i poświęcenia, ale absolutnie jest możliwe. Całe szczęście istnieje kilka skutecznych metod i narzędzi zwiększających skuteczność naszych starań. Większość z nich omówiliśmy już w poprzednich artykułach z serii „Jak oszczędzać przy niskich dochodach”, ale istnieje jeszcze kilka małych trików, które mogą okazać się nam bardzo pomocne w naszych dążeniach do zapanowania nad naszymi finansami.

Kilka dodatkowych rad:

Najpierw płać sobie- Po zastosowaniu tej prostej metody nigdy dojdzie do sytuacji, że pod koniec miesiąca nie masz już z czego odłożyć. Może okazać się, że nie starczy na coś innego, ale oszczędności wygenerują się zawsze :)

Najpierw płać sobie- artykuł szczegółowo opisujący zasady działania danego sposobu na budowanie oszczędności.

Określ swój cel- Określenie swojego celu jest niezmiernie ważne w zmaganiach z niedopinającym się budżetem. Mając ściśle określone miejsce, do którego chcemy dojść łatwiej nam znaleźć prowadzącą do niego drogę. Zyskujemy ogromną motywację i ostatecznie osiągamy sukces.

Jak wyznaczać sobie cele- krótkie słuchowisko o tym jak powinno wyglądać wyznaczanie celów, aby zwiększyć prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu.

6 sprawdzonych sposobów na osiągnięciecelu- artykuł zawierający kilka cennych porad, dzięki którym łatwiej osiągniemy zamierzony cel.

Wyrób w sobie pozytywne nawyki- Umiejętność generowania oszczędności bardzo często wiąże się z tym jak podchodzimy do spraw związanych z robieniem zakupów i planowaniem wydatków w normalnych, codziennych sytuacjach. Okazuje się bowiem, że czasami małe, niepozorne zmiany naszych zachowań mogą w ogromnym znaczeniu wpłynąć na nasze oszczędności.

Dobrym nawykiem jest np. porównywanie cen towarów i usług, które planujemy kupić. Oczywiście nie będziemy za każdym razem wchodzić na porównywarkę cen, gdy planujemy kupić masło, ale w przypadku rzeczy droższych warto kliknąć do kilku miejsc w internecie i sprawdzić, czy dany produkt/usługa nie może zostać kupiona taniej. Zdziwisz się ile czasami można na tym zyskać!

10 sposobów na oszczędne zakupy- wpis zawierający kilka wskazówek jak dzięki prostym trikom zmniejszyć koszty zakupów.

Czy wielkość rzeczywiście maznaczenie?- artykuł o magii zbierania drobniaków. Przeczytaj i dowiedz się jak wiele możesz zyskać dzięki odkładaniu małych kwot.

10 rzeczy których nie powinieneśkupować nowych- Prosta zmiana nawyków, że nie wszystko co kupujemy musi być nowe i nieużywane może spowodować, że zahamujesz nadmierny wyciek gotówki z portfela.

Innym dobrym nawykiem, który warto u siebie wyrobić może być np. negocjowanie cen. Tutaj również nie chodzi o to, abyś kłócił się z ekspedientką w spożywczaku o 2 zł, ale przy zakupach w sklepach z ciuchami, gdzie zostawiasz czasami kilka stówek, przy zakupie auta, mieszkania czy innych dużych wydatkach zawsze powinno się zapytać o rabat. 20% upustu przy zakupach za 500 zł to dodatkowe 100 zł w naszym portfelu, a tylko 5% przy zakupie samochodu wartego 30 000 zł to aż 1500 zł!

Warto więc prosić o rabaty i upusty, gdyż dzięki temu możemy w znacznym stopniu zmniejszyć koszty i tym samym wygenerować spore nadwyżki kasy w naszym budżecie. A wszystko to, dzięki prostemu pytaniu: „Przepraszam, jeśli to kupię to ile rabatu dostanę?”

Daj sobie szansę!


Starałem się jak mogłem, aby pomóc Ci poprawić Twoją sytuację finansową. Przygotowałem dla Ciebie zestaw przydatnych materiałów, dzięki którym powinieneś bez większych problemów poradzić sobie z oszczędzaniem przy niskich zarobkach. Teraz wszystko zależy już tylko od Ciebie!

Przeczytaj jeszcze raz wszystkie artykuły. Ułóż sobie plan działania i zacznij pomału, po kolei realizować poszczególne jego punkty.
Pamiętaj o tym, że nic samemu nie przyjdzie. Chcesz mieć więcej oszczędności to musisz zacząć po prostu działać. Na początku może być i pewnie będzie trochę ciężko, ale z czasem, gdy wyrobisz już w sobie kilka pozytywnych zakupowych nawyków tj, planowanie zakupów, porównywanie cen, szukanie okazji itp., opanujesz prowadzenie budżetu, znajdziesz sposób na większe zarobki i ograniczysz ponoszone przez siebie koszty generowanie nadwyżek finansowych stanie się rzeczą normalną i niemal bez wysiłkową.

Nie czekaj więc już ani chwili dłużej. Weź finanse w swoje ręce, zacznij oszczędzać i osiągnij Stabilizację Finansową!

Pozdrawiam/Wojtek

                 12 komentarzy:

 1. Nie ma co czekać, dokładnie. Oszczędzanie można zacząć już od teraz :) Pozdrowienia

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrą metodą jest również zmiana dostawcy mediów na tego dającego korzystniejsze oferty na dostarczanie telewizji, prądu czy abonamentu telefonicznego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, w ten sposób da się zaoszczędzić kilka złotych rocznie. Sam też rok temu zmieniłem dostawcę. Jednak zawsze powinnośmy wszystko dokładnie przeliczyć, czy rzeczywiście będzie się nam to opłacało.

   Usuń
 3. Świetny tekst. bardzo pomocny i praktyczny. Ja dopiero przymierzam się do oszczędzania. Narazie zrezygnowałam z abonamnetu tv bo mam netflixa <3 i zrezygnowałam z telefony w orange i przeniosłam się na prepaid do MV. Od przyszłego miesiąca chcę odkładać stałą kwotę z wypłaty, początkowo 200 zł ale w przyszłości chce 500. Nigdy nie wiadomo kiedy coś się stanie, dodatkowo nasza emerytura tez nie zapowiada się świetlanie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetnie, że już sam doszedłeś do tego, gdzie niepotrzebnie traciłeś pieniądze (TV i obonament tel.) i podjąłeś działania mające na celu zmniejszenie tych wydatków. O to własnie chodzi w oszczędzaniu- o proste ale skuteczne działania.

   Usuń
 4. Faktycznie, przy niskich dochodach trudno zaoszczędzić, ale też łatwiej nie wydawać pieniędzy przy każdej nadarzającej się okazji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niby oszczywiste jest, że jak nie masz z czego to nie wydasz, ale dla wielu ludzi to nie jest problem i wydają pożyczone w wonga, bocianie czy innym providencie pieniądze.

   Usuń
 5. Wszystko da się zrobić ale nie będzie to proste. Jak już ktoś przyzwyczai się do pewnej stopy życiowej to ciężko mu się przestawić. No ale niestety trzeba iść na takie poświęcenia

  OdpowiedzUsuń
 6. Sposobów jest sporo. Dużo firm też proponuje różne rozwiązania. Wystarczy poswięcić trochę czasu i poszukać a na pewno znajdą się interesujące nas rzeczy.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są przeze mnie moderowane. Wszelkie próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.