wtorek, 22 maja 2018

Jak oszczędzać przy niskich dochodach? cz. 4

portfel, oszczędzanie


Aby móc regularnie oszczędzać pieniądze nie zawsze wystarczy umieć ograniczać ponoszone przez siebie wydatki. Niekiedy nie ma innego sposoby jak po prostu zwiększyć osiągany dochód. Można to zrobić na kilka sposobów, które opisuję właśnie w poniższym artykule. 

Pamiętasz jakie jest magiczne równanie na oszczędności? :) Pewnie już tak. 

dochody- wydatki= oszczędności


Jak zwiększyć osiągane dochody?


Ograniczenie ponoszonych przez nas kosztów, cięcie niepotrzebnych wydatków i pilnowanie budżetu jest w stanie w realny sposób przełożyć się na poziom naszych oszczędności, sprawiając, że te regularnie, z miesiąca na miesiąc zwiększają się i rosną. 

Jednak zajmowanie się wyłącznie kosztową częścią „magicznego równania na oszczędności” powoduje pewne ograniczenia. Nie da się bowiem ciąć wydatków w nieskończoność. Stosując sprawdzone metody na oszczędzanie w różnych dziedzinach życia i wprowadzając przeróżne limity z czasem natrafimy na „szklany sufit”, który ograniczy nasz rozwój. 

Jest bowiem pewien poziom poniżej, którego nie można już zejść, gdyż wiązałoby się to z rezygnacją z życia i wszelakich jego przyjemności, a to przecież nie jest naszym celem! Nie chcemy żyć jak pustelnik lub żebrak! Pieniądze w końcu są po to, aby je wydawać. 

W takiej sytuacji konieczne jest zwrócenie uwagi na drugi składnik „magicznego równania”- na Dochody

Zwiększ swoje dochody. 


Zwiększenie wpływów do budżetu jest konieczne jeśli chcemy znacznie przyspieszyć proces budowania majątku. Te dodatkowe kilka złotych miesięcznie może w znacznym stopniu przełożyć się na poziom naszych oszczędności. Warto więc zadbać o to, aby osiągane przez dochody powiększyć o jakaś dodatkową kasę. 

Pytanie tylko jak to zrobić? 

Sposoby na dodatkowe pieniądze w budżecie. 


Nasze dochody możemy generalnie zwiększyć na 4 sposoby: 

1) Poproś szefa o podwyżkę 

Jeśli chcesz zwiększyć wpływy do swojego budżetu możesz to zrobić dzięki podwyższeniu swojej pensji. W tym celu niestety będziesz musiał udać się do swojego szefa i odbyć z nim mniej lub bardziej stresującą rozmowę na temat swojego wynagrodzenia. To może jednak bardzo Ci się opłacić. Kilka minut rozmowy może przełożyć się na dodatkowe kilka stówek do comiesięcznej wypłaty. 

Nie wiesz jak zabrać się do takiej rozmowy? Nie ma sprawy! Zastosuj wskazówki z artykułu Darii z bloga Pieniądz jest kobietą- „Jak skutecznie negocjować podwyżkę”

2) Znajdź lepiej płatną pracę 

A może przyszedł już czas abyś opuścił swoją strefę komfortu i rozejrzał się za inną, lepiej płatną pracą? To może być Twoja szansa! 

Znalezienie nowej pracy nie jest zabiegiem łatwym. Musimy liczyć się ze stresem z tym związanym, z koniecznością napisania CV i kilkunastu listów motywacyjnych, z licznymi rozmowami rekrutacyjnymi itp. sprawami. Jednak to właśnie może być nasza szansa! Może bowiem okazać się, że znajdziemy dużo lepszą pracę, która da nam satysfakcję i spełnienie i na dodatek będziemy w stanie zarobić w niej znacznie więcej niż w obecnym miejscu pracy. 

W zeszłym roku serwis „Interview me” opublikował ranking 10 najlepiej płatnych zawodów. W całości możesz znaleźć go w artykule „Najlepiej płatne zawody w Polsce.” * Ja natomiast prezentuje jego okrojoną i nieco zmienioną wersję. 

Ranking 10 najlepiej płatnych zawodów: 


10. miejsce: Inżynier ds. jakości- Średnie zarobki: 5 200 zł brutto 

Opis stanowiska: Zadaniem Inżyniera ds. jakości jest kontrola wszystkich części procesu produkcyjnego, w celu zapewnienia najwyższej jakości towarów. Jego praca polega głównie na opracowywaniu planów kontroli, dopuszczaniu do produkcji, analizach i badaniach laboratoryjnych oraz dokumentowaniu otrzymanych wyników. 

9. miejsce: Analityk finansowy- średnie zarobki: 5 500 zł brutto 

Opis stanowiska: Praca Analityka finansowego polega na uczestniczeniu w przygotowywaniu rocznego budżetu, tworzeniu prognoz i planów wieloletnich oraz nadzorowaniu ich realizacji. Do jego zadań należy także tworzenie raportów i analiz finansowych, kontrola kosztów czy też analiza rentowności produktu. 

8. miejsce: Programista- średnie zarobki: 6 000 zł brutto 

Opis stanowiska: Do zadań Programisty należy m.in. tworzenie programów komputerowych i aplikacji przy wykorzystaniu różnych języków programowania (Java, C, C++) oraz ich testowanie i udoskonalanie. Warto jednak dodać, że branża programowania obejmuje szereg różnych funkcji, gdzie występuje dość duża rozpiętość wynagrodzenia. Wśród nich są jedne z najlepiej opłacanych w Polsce stanowisk, takie jak architekt oprogramowania (średnio 11 000 zł brutto), Senior Java Developer (8 500 zł brutto) czy też Junior Software Engineer (4 000 zł brutto). 

7. miejsce: Specjalista ds. bezpieczeństwa IT- średnie zarobki: 7 000 zł brutto 

Opis stanowiska: Głównym zajęciem tychże Specjalistów jest kontrola bezpieczeństwa fizycznego w firmach (np. biometria, kamery CCTV, karty magnetyczne do budynków), jak również obszaru logicznego (np. tworzenie i zarządzanie systemami ochrony danych w sieci). Najwięcej ofert pracy na tym stanowisku można znaleźć w bankowości, ubezpieczeniach i innych usługach finansowych. 

6. miejsce: Radca prawny- średnie zarobki: 7 200 zł brutto 

Opis stanowiska: Radcy prawni udzielają pomocy prawnej i reprezentują swoich klientów przed sądami oraz urzędami. Prowadzą oni sprawy administracyjne, gospodarcze, pracownicze, cywilne i rodzinne. Do ich obowiązków należy głównie sporządzanie wszelkiego rodzaju pism procesowych, opinii prawnych, projektów umów czy innych dokumentów oraz wydawanie opinii prawnych. 

5. miejsce: Brand manager- średnie zarobki: 7 500 zł brutto 

Opis stanowiska: Brand manager (menedżer ds. marki lub opiekunem marki) jest odpowiedzialny za promocję firmowych produktów oraz ich sukces marketingowy i sprzedażowy. Do jego obowiązków należy m.in. tworzenie planów i strategii rynkowych, a także kierowanie zespołami odpowiedzialnymi za promocję i podnoszenie w ten sposób sprzedaży oraz zysków. 

4. miejsce: Project manager- średnie zarobki: 7 700 zł brutto 

Opis stanowiska: Praca Project managera polega na planowaniu oraz realizacji różnych zadań w firmie. To stanowisko pojawia się w wielu branżach (np. IT, finansach czy budownictwie). Do zadań kierownika projektu należy m.in. budowa zespołu, ustalanie priorytetów zadań, tworzenie harmonogramu, identyfikowanie i rozwiązywanie problemów, monitorowanie budżetu i wydatków, czy też raportowanie postępu prac. 

3. miejsce: HR business partner- średnie zarobki: 7 800 zł brutto 

Opis stanowiska: Zadaniem HR business partnera jest m.in. ścisła współpraca z menadżerami danej firmy i dbanie o to, aby sposób zarządzania zespołem wspomagał realizację strategicznych celów organizacji. Ponad to opracowuje on także strategię zarządzania pracownikami, a następnie ją wdraża i nadzoruje. 

2. miejsce: Key account manager- średnie zarobki: 8 500 zł brutto 

Opis stanowiska: Key account manager to osoba odpowiedzialna za kontakt z najważniejszymi i największymi klientami. Z jednej strony opiekuje się nimi i doradza, z drugiej - negocjuje warunki sprzedaży produktów lub usług. Do jego zadań należą także koordynacja realizacji umów, analiza danych rynkowych dotyczących branży, konsumentów czy działań konkurencji. 

1. miejsce: Kontroler finansowy- średnie zarobki: 8 800 zł brutto 

Opis stanowiska: Praca Kontrolera finansowego polega na sprawowaniu nadzoru nad finansami firmy - m.in. poprzez monitorowanie działań księgowości, weryfikowanie sprawozdań finansowych czy też zgodności wydatków z założonym budżetem. Kontroler finansowy przedstawia również zagrożenia i szanse na poprawę sytuacji finansowej organizacji. Do jego obowiązków należy także m.in. przygotowywanie rocznego budżetu oraz planu wieloletniego. 

3) Dorób sobie do pensji 

W przypadku, gdy nasz ukochany szef nie jest w stanie dać nam podwyżki, nie możemy lub nie chcemy zmienić pracy na lepiej płatną- nie pozostaje nam nic innego jak poszukać dodatkowego zajęcia, dzięki, któremu będziemy w stanie dorobić kilka, kilkanaście, kilkaset złotych miesięcznie. 

Sposobów na dodatkową pracę jest bez liku, aż nie sposób wszystkie wymienić. Postaram się jednak wypisać kilka najważniejszych i najbardziej popularnych i pogrupować je w zależności od specyfiki danej pracy. 

Prace fizyczne- W tej grupie znajdują się proste prace fizyczne, na które zawsze znajdzie się zapotrzebowanie. Nie wymagają one specjalistycznej wiedzy jednak niekiedy trzeba się przy nich nieco namęczyć. Do danej kategorii zaliczymy takie prace jak: 

 • koszenie trawników 
 • odśnieżanie 
 • układanie i liczenie towarów w marketach 
 • roznoszenie ulotek 
 • opieka nad dziećmi i osobami starszymi 
 • remonty mieszkań 
 • prace sezonowe przy zbiorach owoców i warzyw 
 • wyprowadzanie zwierząt 
 • robienie zakupów 
 • pieczenie ciast 
 • kucharz „do wynajęcia” 
 • sprzątanie 

Uczenie innych/korepetycje- Jeśli posiadasz jakąś umiejętność i wiedzę, która mogłaby przydać się innym osobom możesz na tym świetnie zarobić. Dając prywatne lekcje po godzinach możesz zarobić od 30 zł/godz. Najczęściej dawane lekcje to: 

 • nauka języków obcych 
 • nauka gry na instrumencie 
 • nauka śpiewu 
 • fotografii 
 • nauka dyscypliny sportowej (trener/ trener personalny) 

Pisanie- Mając „lekkie pióro” i głowę pełną pomysłów możemy nieźle sobie dorobić. Istnieje kilka możliwości zarabiania na pisaniu dobrych tekstów np.; 

 • copywriting 
 • pisanie artykułów na zamówienie 
 • pisanie książek 
 • transkrypcja np. podcastów 
 • odpowiadanie na maile 

Dodatkowa praca przez internet- Istnieje cała masa sposobów na to, aby dorobić sobie do pensji bez wychodzenia z domu. Jedyne co jest nam w takim przypadku potrzebne to komputer i internet. Część z takich sposobów wymaga od nas posiadania specjalistycznej wiedzy, jednak bywają też takie, gdzie daną czynność zarobkową może wykonywać dosłownie każdy, nawet dzieci. 

W tej grupie prac znajdują się także te, które wymagają jednak posiadania własnego bloga lub strony internetowej. 

Prace nie wymagające specjalnej wiedzy i umiejętności: 

 • wypełnianie płatnych ankiet 
 • afiliacja i polecanie produktów 
 • testowanie produktów 
 • klikanie w reklamy i oglądanie reklam 
 • wyświetlanie banerów reklamowych 

Najłatwiej i zarazem najwięcej zarobimy w przypadku, gdy mamy pewne umiejętności i wiedzę, którą możemy niejako sprzedać w internecie. Bycie Freelancerem (wolnym strzelcem), bo o nim tutaj mowa to nic innego jak właśnie bycie osobą pracującą bez etatu, realizującą projekty na zlecenie, najczęściej specjalizującą się w danej dziedzinie. Choć obecnie rozszerza się katalog zawodów, w których można pracować jako wolny strzelec, najpopularniejsze wciąż są branże twórcze. Freelancer to zazwyczaj: 

 • grafik komputerowy 
 • administrator stron internetowych/forów/fanpagów itp. 
 • montażysta filmów 
 • montażysta podkładów muzycznych 
 • specjalista do spraw SEO 
 • twórca stron www 
 • korektor 
 • dziennikarz 
 • przedstawiciel branży IT 
 • szkoleniowiec 

Zarabianie na byciu ładnym- Talenty, wiedza i umiejętności to bardzo ważne atuty przy szukaniu dodatkowej pracy. Jednak nie zawsze są one potrzebne. Czasami wystarczy, że urodzimy się z idealnym ciałem i ładną buzia i już możemy zarabiać pieniądze (i nie mówię tu o prostytucji). Jeśli los obdarzył nas nieprzeciętną urodą możemy sobie na niej nieco dorobić na przykład dzięki: 

 • byciu modelem/ modelką 
 • hostessą 
 • pogodynką 

Zarabianie na pasjach- Istnieje także grupa czynności, które możemy wykonywać w celach zarobkowych i które moglibyśmy podopisywać do innych opisanych tu kategorii, ale postanowiłem nadać im osobną szufladkę- są to „zawody” związane z pasjami, czy hobby tj: 

 • muzyk 
 • fotograf 
 • gracz komputerowy np. udział w turniejach dla graczy 
 • bloger/vloger 
 • podcaster 
 • aktor (granie w reklamach i programach typy „Zdrady” czy „Trudne sprawy”) 
 • branie udziału w teleturniejach telewizyjnych 

Sprzedaż- Kolejną dziedziną, gdzie można znaleźć dodatkowe zajęcie jest sprzedaż/handel, a handlować można różnymi rzeczami. Od kosmetyków przez odkurzacze, po ubezpieczenia. Istnieje szereg możliwości i różne modele sprzedaży produktów, jednak do najczęściej spotykanych można zaliczyć: 

 • MLM (multi level marketing) 
 • agent nieruchomości/ubezpieczeń 
 • taniej kupić-drożej sprzedać 

Rękodzieło- Jeśli masz sprytne paluszki i odrobinę talentu i wyobraźni możesz zarabiać na wyrabianych przez siebie rękodziełach. Malowanie spławików i skręcanie długopisów odeszło już do lamusa. Dziś pieniądze robi się na: 


 • szyciu ubranek, zabawek, ozdób i generalnie wszystkiego 
 
szyte ozdoby
Takie o to cuda uszyła moja zdolna żonka :)


 • tworzeniu kartek okazjonalnych np. ślubnych 
 • renowacji mebli 
 • tworzeniu ozdób z drewna, metalu, plastyku itp. 
 • produkcji własnego jedzenia np. przetworów lub serów 
 • produkcji własnego piwa lub wina 
 • produkcji świec i wielu wielu innych

4) Poprawa zyskowności własnej działalności gospodarczej 

Jeśli prowadzimy własną firmę zwiększenie wpływów do budżetu domowego może być nieco bardziej skomplikowane. Owszem zawsze możemy spróbować poszukać dodatkowego zajęcia, z któryś opisanych powyżej, ale nie będzie to chyba najmądrzejsze rozwiązanie. W takiej sytuacji lepiej postarać się o rozwój własnej działalności albo poprzez zmniejszenie kosztów lub znalezienie sposobów na większe zyski. To jak to osiągnąć zależy niestety od wielu czynników tj. specyfika branży, konkurencja, kondycja finansowa firmy i wiele wiele innych. Warto jednak zadać sobie nieco trudu i poszukać optymalnego rozwiązania. 

Podsumowanie 


Cięcie kosztów w celu otrzymania oszczędności jest zadaniem bardzo ważnym, które w ogromny sposób przekłada się na powstawanie nadwyżek finansowych. Jednak ten sposób budowania majątku ma pewne ograniczenia. Nie da się bowiem zredukować wszystkich wydatków. Po osiągnięciu pewnego poziomu nic już nie da się zrobić. 

Jeśli więc mamy chrapkę na większe oszczędności musimy zadbać o podwyższenie osiąganych przez nas dochodów. 

Dzięki radom zawartym w artykule nie powinieneś już mieć problemu z wyborem sposobu w jaki możesz to zrobić. Możliwości jest wiele: możesz poprosić o podwyżkę, możesz znaleźć dodatkową robotę lub zmienić pracę na lepszą. 

Nie są to sprawy łatwe, ale dla osób w naprawdę trudnej sytuacji finansowej wręcz konieczne. 

Nie czekaj więc na mannę z nieba tylko weź swój los we własne ręce i spraw, aby Twoje finanse przeszły na wyższy poziom. 

---- 

A jakie Ty znasz sposoby na zwiększenie dochodów? Może o czymś zapomniałem, o czymś dzięki czemu w łatwy sposób zarobić kilka złotych. Jeśli coś ciekawego przychodzi Ci do głowy, to podziel się z nami tym pomysłem!

----

Jeśli uważasz powyższy wpis za wartościowy pomóż mi go puścić w świat. Kliknij na ikonki udostępniania dostępne pod wpisem lub w wysuwające się z lewej strony. To tylko moment. Dzięki :) 

Ponadto zachęcam także do zapisania się na Newsletter. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z publikowanymi przeze mnie treściami. 

Pozdrawiam i życzę powodzenia w osiąganiu finansowych celów! 

Cykl "Jak oszczędzać przy niskich dochodach?" składa się z następujących artykułów:

Wojtek 

                 *źródło- artykuł „Najlepiej płatne zawody w Polsce”- autor- Wojciech Martyński

8 komentarzy:

 1. W przypadku tego wpisu zgadzam się w 100%! Jeśli chce się oszczędzać i oszczędzać z głową, trzeba do tego podejść nie tylko z zapałem ale i cierpliwością. Może dwa pierwsze miesiące nie będą obfitowały w super oszczędności, ale lepsze to, niż nic. Później idzie już znacznie łatwiej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nawet pierwsze 2 lata to nie będą wielkie oszczędności, ale ważne jest budowanie zdrowych nawyków i konsekwencja. Po pewnym czasie zaczyna to procentować i pojawiają się znaczne kwoty na naszym koncie.

   Usuń
 2. Popraw sobie "funpagów" na "fAnpagów". Pozdrawiam. Anna

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny, bardzo praktyczny artykuł. Tego mi było trzeba. Może mi również uda się znaleźć jakiś sposób na dorobienie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny blog. Bardzo lubię blogi tego typu. Jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za miłe słowa, ale jeszcze milej będzie jeśli będziesz to prostu tu częściej zaglądać :)

   Usuń
 5. Panie Wojtku,

  kawał dobrego wpisu! Moje słowa uznania. Naprawdę prze-fachowo zebrał Pan te wszystkie alternatywne metody zarobkowania w zgrabne kategorie :) Chylę czoła! Na pewno będę tu częściej zaglądać!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się podobało. Zapraszam częściej :)

   Usuń

Komentarze na blogu są przeze mnie moderowane. Wszelkie próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.