sobota, 2 czerwca 2018

Jak oszczędzać przy niskich dochodach? cz. 5


https://www.oszczedzaniepieniedzyblog.pl/2018/06/jak-oszczedzac-przy-niskich-dochodach.html


Wiesz, że oszczędzanie jest ważne. Nawet już nie raz próbowałeś odkładać coś na boku, ale prędzej czy później i tak wydawałeś wszystkie pieniądze. Czynsze, rachunki, jedzenie, paliwo- Boże… to życie jest takie drogie!

Ale na wszystko znajdzie się jakiś rozwiązanie!

Dowiedz się jak w łatwy i skuteczny sposób zmniejszyć podstawowe koszty życia, aby móc zacząć gromadzić kapitał.Cykl "Jak oszczędzać przy niskich dochodach?" składa się z następujących artykułów:

Ograniczanie wydatków


Jak mantrę, do znudzenia będziemy powtarzać sobie magiczne równanie na oszczędności, czyli:Wynika więc z niego, że aby w naszym portfelu mogły pojawić się oszczędności musimy, albo zwiększyć swoje dochody, albo ograniczyć wydatki i dziś zajmiemy się właśnie tym drugim zagadnieniem.

Postaram się w kilku punktach pokazać Ci, że zawsze istnieje jakaś możliwość, aby zmniejszyć nieco ponoszone przez nas koszty i dzięki temu dać sobie możliwość regularnego odkładania zaoszczędzonych w ten sposób pieniędzy.

Struktura wydatków


Na początku 2017 roku Główny Urząd Statystyczny opublikował raport o sytuacji gospodarstw domowych wPolsce, gdzie szczegółowo przedstawiono strukturę ponoszonych przez nas kosztów.

źródło GUS


Z otrzymanych danych jasno wynika, że 3 największe ponoszone przez nas koszty życia to: jedzenie i picie (24,2%), następnie na użytkowanie mieszkania (19,6%) oraz transport (8,7%).

Łączna wartość powyższych kosztów przekracza połowę wszystkich ponoszonych przez nas wydatków (52,5%). Widać więc jak duże znaczenie dla naszego domowego budżetu może mieć umiejętne oszczędzanie właśnie w tych 3 obszarach.

Jak oszczędzać na jedzeniu


Prawie ¼ wszystkich ponoszonych przez nas kosztów to te związane z jedzeniem i piciem i nie powinno to chyba nikogo zaskoczyć. Tak jak niektórzy z nas potrafią się obyć bez chodzenia na fitness lub kupowania drogich kremów, tak przecież wszyscy musimy coś jeść i pić. Wiadoma sprawa. Ważne jest jednak to, co wkładamy do sklepowych koszyków.

W związku z tym, że jest to największa grupa ponoszonych przez nas kosztów, tutaj również przeważnie znajduje się największy potencjał do oszczędzania. Dzięki zastosowaniu kilku prostych trików i zmianie dotychczasowych nawyków jesteśmy w stanie mądrze ograniczyć wydatki ponoszone na żywienie. Nie chodzi o to, abyśmy ograniczali się do suchego chleba i wody i odmawiali sobie wszystkiego. Taka dieta nie będzie konieczna (chociaż może niektórym i by się przydała). Można bowiem żyć „normalnie” i być w stanie regularnie odkładać pieniądze.

Aby poznać sposoby, dzięki którym uda Ci się obniżyć wydatki ponoszone na jedzenie, odeślę Cię do dwóch artykułów:Znajdziesz tam uniwersalne porady związane z tym, jak uniknąć nadmiernych wydatków i dzięki temu zatrzymać kilka złotych w portfelu. Rady są łatwe i gotowe do wprowadzenie w życie od zaraz.

Jak oszczędzać na użytkowaniu mieszkania


Kolejną dużą grupą wydatków w naszym życiu są wszelkie płacone przez nas rachunki za użytkowanie mieszkania. Czynsze, prądy, gazy, telefony itp. Jest tego całe mnóstwo i wszystko takie drogie.

W wielu domach po odjęciu od wypłaty pieniędzy potrzebnych do zapłacenia podstawowych rachunków nie zostaje już na nic innego. Warto więc przyjrzeć się tej grupie wydatków bardziej szczegółowo, aby znaleźć sposób na ograniczenie kosztów użytkowania mieszkania.

Aby poznać gotowe, sprawdzone przepisy na to, jak zmniejszyć wydatki ponoszone na podstawowe rachunki trzeba będzie zajrzeć na stronę Mateusza – Zaradny Finansowo, gdzie całkowicie za darmo pobierzemy e-book „Jak oszczędzić 3291 zł rocznie na codziennych wydatkach… i nie zwariować”.

Ten darmowy e-book jest wręcz kopalnią wiedzy na temat tego, jak skutecznie obniżyć wszelkie rachunki. Dowiesz się z niego np. jak zmienić dostawcę prądu, który system grzewczy jest najtańszy, czy poznasz plany taryfowe gazu itp.

Jak oszczędzać na transporcie


Posiadacze samochodów dobrze wiedzą jak dużym obciążeniem dla ich budżetów domowych są wszelkie koszty związane z posiadaniem samochodu. Według danych zebranych przez GUS stanowią one do 10% wszystkich ponoszonych przez nas kosztów. Warto więc również zadbać o to, aby i tu poszukać jakiś możliwości do oszczędzania.

Posiadanie auta jest dla nas wyrazem prestiżu. Daje nam także duże poczucie komfortu. Nie musimy stać na przystankach, czekać na tramwaj. Wsiadamy i jedziemy kiedy chcemy. Niestety, to wszystko kosztuje. Najgorsze jest to ciągłe tankowanie. 200 zł, za kilka dni kolejne 300 zł, pod koniec miesiąca już tylko za 50 zł, aby mieć jak dojechać do pracy. Nic tylko paliwo i paliwo. Bak bez dna.

W celu zmniejszenia kosztów związanych z ciągłym tankowaniem odeślę Cię więc do dwóch napisanych przeze mnie artykułów:Znajdziesz tam garść praktycznych porad, dzięki którym będziesz w stanie nieco zmniejszyć wyciek pieniędzy z swojego portfela i odłożyć trochę na boku.

Podsumowanie


Dzięki wiedzy i gotowym narzędziom zawartym w powyższym artykule będziesz w stanie skutecznie ograniczyć koszty związane z jedzeniem, użytkowaniem mieszkania i transportem. Pozwoli Ci to więc na regularne oszczędzanie. Nie muszą to być od razu ogromne kwoty. Najważniejsze, że już coś zacznie się dziać i na Twoim koncie zaczną pojawiać się złotóweczki, a o to nam przecież chodzi :)

Jeśli więc uważasz, że dzisiejszy wpis jest pomocny i warto, aby przeczytali go inni- kliknij guziczek udostępniania i podziel się artykułem ze znajomymi. Będę Ci bardzo wdzięczny.


Cykl "Jak oszczędzać przy niskich dochodach?" składa się z następujących artykułów:

Pozdrawiam/Wojtek

                 Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są przeze mnie moderowane. Wszelkie próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.