poniedziałek, 6 kwietnia 2020

Koronawirus a finanse osobiste.

https://www.oszczedzaniepieniedzyblog.pl/2020/04/koronawirus-finanse-osobiste.html
Na świecie szaleje koronawirus. Rząd z dnia na dzień wprowadza nowe środki zapobiegawcze, przez które coraz więcej osób zmuszona jest do siedzenia w domu. Światowe gospodarki są w przededniu wielkiego ekonomicznego kryzysu. Zapowiadane są masowe zwolnienia i przymusowe szczepienia.

Szykuje się ciekawy okres!

Jak więc nie zmarnować tego czasu, który zmuszeni jesteśmy spędzać w naszych domach? Jak przygotować się na nadchodzący kryzys? Jak zadbać o swoje finanse osobiste w czasie pandemii?

Kryzys musi nadejść


Światowe giełdy od dłuższego czasu były już przegrzane. To, że nadejdzie taki dzień, kiedy wszystko runie było wiadome i nieuniknione. Nikt jednak nie wiedział, kiedy to rzeczywiście nastąpi.

Cała sytuacja wyglądała trochę jak budowanie domku z kart, z tym, że zamiast kart domek stawiany był z drukowanych pieniędzy. Z początku wszystko szło elegancko, rosły kolejne piętra, dokładano kolejne karty. Jednak nie trzeba być geniuszem, żeby wiedzieć, że im i wyższa wieża tym większe prawdopodobieństwo tego, że byle podmuch wiatru, byle jaki wstrząs, jakikolwiek zły ruch, może spowodować, że cała budowla runie. I tak też się stało.

Pojawił się koronawirus, który sprawił, że ludzie musieli zostać w domach, wiele miejsc pracy stanęło i na światowych rynkach giełdy poleciały w dół.

Jesteśmy więc na etapie, gdzie w naszym budowanym z kart domku zawaliło się na razie kilka pięter. Zaczęto wprowadzać w życie plan ratowania wieży, ale nie ma pewności czy uda się zebrać karty i na nowo odbudować konstrukcję, czy po ściągnięciu 3, 4, 5-ciu kart budowla nie runie do końca.

#zostań w domu


Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, rząd wprowadził wiele obostrzeń, które z kolei zmusiły nas do pozostania w naszych domach. Warto więc wykorzystać ten czas i zrobić z niego pożytek. Skoro nie możemy chodzić po galeriach, na piwko ze znajomymi, a niekiedy nawet do pracy, to na pewno mamy nieco więcej wolnego i możemy poświęcić chwilkę na rzeczy, na które nigdy nie mieliśmy czasu.

Zajmijmy się więc naszymi finansami osobistymi!

Postaram się więc przedstawić ci kilka spraw, nad którymi warto się pochylić, o których warto pomyśleć i takimi, którymi wskazane byłoby się zająć.

1 ) Sprawdź ile wydajesz


Wiem, że w codziennej bieganinie mogłeś nie mieć czasu na to, aby policzyć ile tak naprawdę kosztuje twoje życie. Teraz jednak kiedy i tak nie możesz wychodzić z domu możesz w końcu dowiedzieć się ile co miesiąc wydajesz na utrzymanie siebie i rodziny. Warto to zrobić, aby przekonać się, czy przypadkiem nie jest tak, że za mocno się zapędziłeś i zacząłeś wydawać więcej niż zarabiasz!

Zaloguj się więc do bankowości elektronicznej i przeanalizuj swoje wydatki i zarobki z ostatnich sześciu miesięcy. Nie zajmie Ci to wiele czasu. Da Ci to jednak pogląd na temat jak prowadzisz swoje finanse osobiste.

Może do tej pory wciąż byłeś przekonany, że masz jeszcze sporą nadwyżkę zarobków nad wydatkami i pędząc z dnia na dzień nie zauważyłeś podwyżek dóbr i usług, które sprawiły, że częściej niż zwykle zacząłeś korzystać z karty kredytowej lub sięgać po swoje oszczędności, aby zasypać dziurę w budżecie domowym.

Poświęć więc chwile na analizę swoich wydatków i przychodów i sprawdź, czy na pewno jesteś w sytuacji finansowej, w której chciałeś być.

2) Zrób porządek na kontach


Od czasu do czasu warto też zrobić przegląd posiadanych przez siebie kont, lokat, akcji itp.. Jak nie teraz to kiedy!

Przypomnij sobie, gdzie masz polokowane pieniądze. Może masz jakieś konta, o których już dawno zapomniałeś i do których nie zaglądałeś od dłuższego czasu. Może gdzieś kiedyś zakładałeś jakieś lokaty, które dawno już się skończyły i teraz te pieniądze leżą tam bezczynnie, zamiast na ciebie pracować?

Takie sprzątanie kont warto robić od czasu do czasu, a obecna sytuacja wydaje się być do tego idealna. Dzięki przeglądowi możemy wyłapać np., że na którymś z kont bank wprowadził jakieś opłaty, które uszczuplają nasze oszczędności lub po prostu znaleźć jakieś luźne środki, o których dawno już zapomnieliśmy, a które teraz mogą się ogromnie przydać. Warto więc poprzypominać sobie loginy i hasła i pozaglądać na swoje konta maklerskie, rachunki bankowe itp. a nuż, znajdziemy jakieś skarby!

3)  #siedź w domu, nie wydawaj


Pewnie nie ma takiego hashtaga, ale życzyłbym sobie, żeby takie właśnie hasło rozeszło się większym echem po gospodarstwach domowych w Polsce.

Pozamykane sklepy, kina, galerie handlowe i wiele wiele innych miejsc, gdzie lubimy chodzić i zostawiać nasze pieniądze, to super okazja do tego, żeby w końcu zrobić coś, o czym myśleliśmy od dłuższego czasu, ale jakoś nigdy się nam nie udawało, czyli- zaoszczędzić trochę pieniędzy.

Część z nas już jest lub w niedługim czasie i tak będzie do tego zmuszona.

Zamknięte zakłady pracy, brak możliwości przyjmowania klientów, konieczność pozostania w domach itp. sprawią (o ile już nie sprawiły), że część naszego wynagrodzenia zmaleje lub całkiem ono zniknie. Warto więc na serio podejść do tematu oszczędzania i dokładnie przeanalizować jakie wydatki można na ten czas sobie odpuścić.

Nie możesz iść z koleżanką na pizzę, nie możesz iść na shopping, nie możesz iść do kina- może to i dobrze! Odłóż te pieniądze! Mogą Ci się one przydać w najbliższych miesiącach!

                                 #siedź w domu, nie wydawaj


4) Kryzys jako sposób na większą kasę


Wielkie kryzysy to także świetny sposób na zrobienie wielkiej kasy. Jest tylko jeden haczyk- trzeba mieć wiedzę jak to zrobić!

Niewiadomo do końca ile mamy czasu, czy kryzys został już zażegnany, czy to tylko chwilowa poprawa i najgorsze jest dopiero przed nami. Jeśli jednak mamy trochę czasu i nieco wolnych środków na koncie, możemy wykorzystać czas na naukę rynków, poznać dostępne aktywa i mechanizmy nimi rządzące.

Nie chcę i nie będę Ci sugerował, na co masz zwrócić uwagę, czy lepiej teraz wejść w złoto, czy kupować akcje. Musisz sam pouczyć się o wszystkich dostępnych opcjach i następnie wybrać coś, z czym tobie będzie dobrze w portfelu. Warto jednak przyłożyć się do tego zadania sumiennie, aby zamiast zyskać, nie stracić jeszcze więcej pieniędzy, gdyż oto nie trudno. Jeśli jednak masz czas na naukę, może warto to zrobić?

Pamiętaj tylko, że inwestujemy tylko te pieniądze, na utratę których możemy sobie pozwolić. Jeśli nie masz poduszki bezpieczeństwa i ani grosza na zabezpieczenie niepewnej przyszłości, ani przez sekundę nie myśl o inwestowaniu!

5) Zwolnij i pomyśl


Nie możesz chodzić do pracy, nie możesz łazić do sklepach, nawet nie możesz spacerować po parkach. Jesteś zmuszony do siedzenia w domu. Wykorzystaj ten czas mądrze! Nie musisz całymi dniami oglądać seriali, przeglądać social mediów, czy patrzeć na statystyki zachorowań na koronowirusa.

Zatrzymaj się i chwilę pomyśl!

Znajdź czas na zadanie sobie kilku pytań np.: Kim jestem? Co jest dla mnie ważne? Co mogę zrobić aby uratować swoje małżeństwo? Dokąd zmierzam? , …

Czas izolacji powinniśmy wykorzystać również na inne ważne rzeczy. Niekiedy ważniejsze nawet niż finanse osobiste. Okres siedzenia w domu warto spożytkować na rozmyślaniu o sobie, o przyszłości, czy o swoich bliskich. W zabieganym świecie trudno o chwilę refleksji, zadumy, modlitwy. Teraz mamy ku temu wspaniałą okazję.

Wspólne siedzenie w domu z rodziną to również idealna okazja do pogłębienia lub odnowienia więzi. W końcu może uda się usiąść przy jednym stole i zamienić kilka słów z własnymi dziećmi, ze swoją żoną/mężem? Na dobrą rozmowę, nigdy nie jest za późno!

Podsumowanie


Jesteśmy w ciekawym momencie ludzkości. Z jednej strony możemy być przerażeni tym co widzimy za oknem i możemy bać się o naszą przyszłość. Z drugiej strony cała ta sytuacja może być dla nas darem, szansą, jedyną w swoim rodzaju okazją.

Okazją do uporządkowania finansów osobistych, szansą do przewartościowania naszego życia, szansą na odzyskanie wewnętrznego spokoju, szansą na odnalezienie bliskiego i …

Nie zmarnujmy więc tego czasu!

I pamiętaj, że :


cytat, finanse osobiste, oszczedzanie pieniedzy

Trzymaj się zdrowo i uważaj na siebie!

Pozdrawiam/Wojtek

-----

Podobało się? Jeśli tak to nie zapomnij podzielić się powyższym artykułem ze znajomymi klikając w ikonki z lewej strony.

Będzie mi niezmiernie miło jeśli weźmiesz też udział w dyskusji i zostawisz po sobie komentarz :)

Zapraszam Cię również na mojego Facebooka- tutaj
11 komentarzy:

 1. Bardzo dobry artykuł, mimo że nadszedł kryzys, to chciałoby się rzec, że nie wszystko stracone

  OdpowiedzUsuń
 2. Idealny artykuł na ten czas. Chyba nigdy wcześniej nie było takie potrzeby oszczędzania jak jest teraz. Inwestycje w złoto to był dobry pomysł tylko aktualnie fizyczne złoto jest praktycznie nie do kupienia, a jego cena mocno rozjechała się ze złotem "papierowym"

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny blog. Bardzo ciekawe treści i widac ze masz lekkie pióro, przez co bloga czyta się bardzo fajnie. DOdaje do zakładek i mam nadzieje ze bedziesz pisac wiecej i czesciej. Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety wiele osób potraciło etaty i już są problemy ze spłatą kredytów...

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiele osób na etatach straciło pracę. Z przedsiębiorców ucierpiała głównie gastronomia...

  OdpowiedzUsuń
 6. Ta sytuacja pokazuje jak ważne jest tworzenie poduszki finansowej, która może nam pomóc przetrwać w momencie kiedy stracimy nagle pracę czy inne główne źródło utrzymania.

  OdpowiedzUsuń
 7. Poduszka finansowa i generalnie higiena finansów osobista to powinna być w szkole, bo mało kto sie wogole tym interesuje. Ale wiadomo, państwo nie ma w tym interesu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiem jak to się stało, ale podczas pandemii wydałam wszystkie moje oszczędności. Chyba chciałam urozmaicić sobie i dzieciom ten czas w domu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety, ale w szkole nikt nas nie uczy jak w dorosłym życiu zarządzać pieniędzmi, aby nie wpaść w kłopoty finansowe. Moim zdaniem należy unikać niepotrzebnych wydatków oraz korzystać z porad finansowych od osób, które zajmują się zawodowo finansami.

  OdpowiedzUsuń
 10. Koronawirus chyba dla każdego jest trudnym czasem :( A szczególnie jeśli chodzi o względy finansowe. Ale widziałem też, że sporo firm zdążyło się przebranżowić. Podziwiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ludzie zaczynają rozumieć definicję - poduszki finansowej...

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są przeze mnie moderowane. Wszelkie próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.