czwartek, 19 grudnia 2019

Nieprzewidziane wydatki w budżecie domowym- jak z nimi walczyć

https://www.oszczedzaniepieniedzyblog.pl/2019/12/nieprzewidziane-wydatki-w-budzecie.html


Chciałeś w tym miesiącu odłożyć trochę kaski, ale znowu wyskoczyło coś nieprzewidzianego? 
Nie planowane wydatki torpedują wszystkie twoje finansowe plany?

Poznaj więc kilka sposobów na to jak radzić sobie z nieprzewidzianymi wydatkami.

Nieznana przyszłość


Już na samym początku muszę cię zmartwić. Chociażbyśmy nie wiadomo jak chcieli i próbowali to nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości i tego, co może ona nam przynieść. Dotyczy to naszego życia osobistego jak i finansów. Po prostu życie toczy się własnym torem i nie mamy wpływu na większość rzeczy, które w nim się pojawiają.

Oczywiście możemy częściowo wpływać naszymi wyborami na nasz los i z mniejszym lub większym prawdopodobieństwem starać się przewidzieć pewne zdarzenia, ale nigdy nie mamy 100% czy tak się stanie i musimy się z tym po prostu pogodzić.

Nieprzewidywalność życia a finanse


Brak możliwości przewidzenia przyszłości przekłada się także na nasze finanse osobiste. Ile razy bowiem planowałeś np. zaoszczędzić kilka złotych, a nagle okazywało się, że pieniądze te musisz przeznaczyć na zupełnie inny, nieprzewidziany wcześniej cel? Norma! Ja też tak czasem mam :)

Życie jest po prostu nieprzewidywalne i nie warto z tym walczyć. Można jednak się do tego dostosować i dzięki kilku nawykom i sposobom działania zwiększyć prawdopodobieństwo zajścia zdarzeń, które chcemy, żeby zaszły w przyszłości, jak i przygotować się na nieznane.

Jeśli, więc, co rusz zaskakują cię jakieś niechciane wydatki- spoko! Jest kilka rozwiązań, które pomogą ci to ogarnąć, dzięki czemu łatwiej będzie ci panować nad domowymi finansami i ostatecznie zwiększy to prawdopodobieństwo osiągnięcia sukcesu jakim jest stabilizacja finansowa.

Zacznij prowadzić budżet domowy


Pierwszym, najprostszym sposobem na przewidzenie naszej finansowej przyszłości jest prowadzenie budżetu domowego. Dzięki zbieraniu paragonów i spisywaniu wydatków wiemy ile pieniędzy wydaliśmy w poszczególnych miesiącach w przeszłości. Nie potrzeba być, więc geniuszem, żeby z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, że w kolejnych miesiącach wydamy podobne kwoty.

Jeśli więc np. co miesiąc zarabiasz 3000 zł i tyle samo wydajesz na jedzenie, opłaty itp to nie oczekuj, że uda ci się coś zaoszczędzić. Jeśli nie zmienisz niczego w swoim podejściu do pieniędzy, nie wyrobisz nowych nawyków i nie zaczniesz po prostu mniej wydawać lub więcej zarabiać to nigdy nie odłożysz żadnych oszczędności.

Zacznij więc budżetować i planować swoje wydatki!


Prowadzenie budżetu to nie tylko spisywanie wydatków, które zrobiliśmy w przeszłości, ale również, a może i szczególnie, planowanie przyszłości. Skoro, więc wiemy, że w przeszłości często zaskakują nas nieprzewidziane wydatki, zacznijmy więc je również uwzględniać w przyszłości.

Przewiduj przyszłe wydatki


Prowadzenie budżetu domowego to tak na prawdę pokazywanie, gdzie twoje pieniądze mają iść, a nie bierne przyglądanie się temu, gdzie poszły. Jeśli więc chcesz mieć realny wpływ na to, co dzieje się w twoich finansach zacznij je po prostu planować.

Wiedząc, że raz na jakiś czas pojawiają się w naszym życiu jakieś nieprzewidziane wydatki, które odczuwamy boleśnie po kieszeni, zacznijmy je po prostu uwzględniać w naszych przyszłych finansowych planach. Musimy stworzyć sobie fundusz awaryjny lub fundusz wydatków nieprzewidzianych i stosując różne sposoby na oszczędzanie np. płacenie sobie wygenerować kilka złotych oszczędności, które przyjdą nam właśnie z pomocą, gdy znów dopadnie nas jakiś nagły, większy wydatek.

Bo chociaż nie jesteśmy w stanie przewidzieć, na co dokładnie będziemy potrzebowali pieniędzy, to możemy założyć, że prędzej czy później nagły, kosztowny wydatek się pojawi i na taką ewentualność się właśnie przygotować regularnie odkładając mniejsze kwoty i uwzględniając je właśnie w prowadzonym budżecie.

Owszem, czasem taki wydatek może przerosnąć zdolności naszego funduszu wydatków nieprzewidzianych i budżet się nie dopnie, ale nie ma się tym, co zbytnio przejmować. Budżet nie musi być idealny. Ważne, żebyśmy próbowali trzymać się najbliżej ideału i konsekwentnie realizowali swoje założenia. Pomoże nam to właśnie w gromadzeniu pieniędzy i w walce z nagłymi, nieplanowanymi wydatkami.

Nieprzewidziane wydatki, które da się przewidzieć


Druga strona medalu jest natomiast taka, że większość niespodziewanych wydatków, które pojawiają się w ciągu roku jest tak na prawdę do przewidzenia i można pieniądze na nie zacząć zbierać już dużo wcześniej. Odkładanie np. 2 zł dziennie przez rok będzie wtedy mniejszym obciążeniem dla naszego budżetu niż konieczność zorganizowania 700 zł z dnia na dzień.

Masz jeszcze w domu telewizor z kineskopem? Od 7 lat nie zmieniałeś klocków hamulcowych? Masz więc 100% pewności, że w najbliższej przyszłości te przedmioty będą musiały być wymienione. Nie powinno więc być dla ciebie żadnym zaskoczeniem, że stare rzeczy się psują i trzeba nagle lecieć do sklepu po nowy produkt.

I tak jest właśnie z wieloma naszymi wydatkami. Zamiast odpowiednio wcześniej zacząć zbierać po grosiku pieniądze na wymianę, naprawę, kupno nowego przedmiotu, zostawiamy wszystko licząc po cichu, że może akurat zdarzy się jakiś cud i właśnie np. nasza pralka będzie działa wiecznie (chociaż dobrze wiemy, że tak nie będzie).

Warto więc czasem po prostu usiąść i pomyśleć, co może nas zaskoczyć w najbliższym czasie, aby nas to właśnie nie zaskoczyło.

Nieprzewidziane wydatki, które wystąpią na pewno


Jest też szereg takich rzeczy, które wiążą się z wydatkami, a co do których nie ma wątpliwości, że się zdarzą i znana jest nam ich nawet dokładna data, a które i tak nas zaskakują :)

Urodziny członków rodziny, rocznice polis ubezpieczeniowych, rocznica ślubu czy nawet święta, co roku wypadają o tej samej porze i chociaż moglibyśmy już dużo wcześniej się przygotować na ich nadejście, zostawiamy wszystko na ostatnią chwilę, a potem "zaskoczeni" musimy wyciągnąć konkretną sumę z naszego portfela i to jeszcze właśnie tę sumę, którą planowaliśmy na koniec miesiąca odłożyć.

Tobie też tak się czasem zdarza? :)

Jeśli, więc masz już dość zaskakujących cię wydatków poświęć chwilę na zastanowienie się jakie wydatki mogą, a jakie na pewno się pojawią i policz sobie ile musiałabyś codziennie, miesięcznie oszczędzać, aby przez rok uzbierać kwotę potrzebną na pokrycie właśnie tych wydatków.

Załóżmy, iż wiemy, że na święta Bożego Narodzenia potrzebujemy 500 zł, na prezenty urodzinowe dla dzieci i męża/żony ok. 300 zł, ubezpieczenie auta to kolejne 500 zł, ubezpieczenie mieszkania- 150 zł, ewentualna naprawa wiekowej już pralki, która może zepsuć się w każdej chwili- 500 zł itp. Razem wyszło nam 3000 zł. Podzielmy to więc na ilość dni w roku i otrzymamy właśnie przybliżoną kwotę, którą potrzebujemy mieć na pokrycie przyszłych wydatków, które normalnie nazwalibyśmy nieprzewidzianymi.

Lista wydatków, które mogą i które na pewno się pojawią


Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które mogą oraz na pewno się przydarzą w przyszłości. Możesz je więc uwzględnić przy planowaniu swojego budżetu i zacząć zbierać na nie pieniądze już zawczasu.

Oczywiście lista nie jest kompletna, zawiera ona tylko wybrane wydatki. Mam nadzieję, że razem z tobą uda mi się stworzyć jeszcze dokładniejszą listę. Jeśli więc widzisz, że czegoś brakuje, przedstaw swoją propozycję w komentarzu.

Lista nieprzewidzianych/przewidzianych wydatków:
 • Podatki
 • Ubezpieczenie auta
 • Okresowy przegląd auta
 • Wymiana oleju, klocków, wycieraczek itp.
 • Odnowienia licencji i kursów nierefundowanych przez zakład pracy
 • Mandaty karne
 • Wymiana telefonu, komputera itp.
 • Prezenty urodzinowe i świąteczne
 • Imprezy rodzinne (jedzenie i upominki)
 • Tonery i kartridże do drukarek
 • Wyprawka szkolna
 • Wakacje, podróże, wyjazdy
 • Wymiana lub naprawa sprzętów AGD/RTV
 • Wizyty u lekarzy, przeglądy dentystyczne
 • Leki i badania
 • Koszty związane z utrzymaniem ogrodu
 • Odświeżenie mieszkania, remonty
 • Jedzenie dla zwierząt, weterynarz, szczepienia itp.
 • Kółka zainteresowań dzieci
 • Wyjazdy,obozy, turnieje itp.
 • Sezonowa wymiana ubrań
 • itd....

Ubezpiecz się


Pożar mieszkania, choroba, wypadek lub stłuczka czy nawet wybicie szyby piłką przez nasze dziecko to nierzadko wydatek, który może być dla nas nie do udźwignięcia. Warto więc i na takie ewentualności przygotować się z wyprzedzeniem. Można to zrobić wykupując różnego rodzaju ubezpieczenia.

Ubezpieczenie mieszkania, OC i AC auta, ubezpieczenie na życie czy coraz bardziej modne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym to rozsądny wydatek, który może złagodzić finansowe skutki nieprzewidzianych życiowych wypadków. Warto, więc rozważyć ich posiadanie. Za kilka złotych miesięcznie możemy zyskać pewność, że w skutek wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia nie popadniemy z finansowe tarapaty.

Podsumowanie


Chociaż nie wiem jak bardzo byśmy chcieli, nigdy nie przygotujemy się na wszystkie możliwe ewentualności, ale to nie jest powód, żeby w ogóle nie myśleć o finansowej przyszłości. Jeśli znajdziemy chwilę czasu, aby pomyśleć nad tym, jakie wydatki pojawią się w przeciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy w stanie przyszykować się na ich przyjście i odkładając małe sumy uzbierać potrzebną nam kwotę.

Nie dajmy się zaskoczyć. Już dziś bowiem możemy uwzględnić w naszym budżecie przyszłe wydatki, dzięki czemu pojęcie "nieprzewidziane wydatki" stanie się dla nas pojęciem abstrakcyjnym.

A Ciebie jakie wydatki najczęściej zaskakują? Dałoby się je wcześniej przewidzieć i zawczasu przygotować?

A może masz jakiś swój sposób na nieprzewidziane wydatki? Jeśli tak, podziel się nim w komentarzu.

Pozdrawiam/Wojtek
8 komentarzy:

 1. To prawda, odkładanie "po grosiku" wydaje się nieefektywne, a przecież można w taki sposób uzbierać niezłą kwotę na nieprzewidziane wydatki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dodałbym niespodziewane wydatki związane z naszymi zwierzętami. Ostatnio musiałem z moim pieskiem kilkukrotnie być u weterynarza. Każda wizyta, to kolejny wydatek.

  Pozdrawiam Ciebie Wojtku - Kamil

  OdpowiedzUsuń
 3. Co najmniej 10% powinien odkładać każdy. Niestety wiemy jak jest.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy artykuł więc myślę że godny naśladowania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zazwyczaj jest tak że coś nas dopada niespodziewanie i taka poduszka by się przydała.Wiem że dobrze jest doradzać a z efektami gorzej ale ja co miesiąc systematycznie i z niedużej pensji odkładam po 200 zł i bardzo tego nie odczuwam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Większość wydatków da się przewidzieć,ale na czarną godzinę jakiś procencik trzeba odkładać.Artykuł wartościowy i daje do myślenia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mam to szczęście że mam tzw trzynastkę i co roku odkładam,nie wiele ale zawsze zastrzyk finansowy jest.Ciekawy artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajnym sposobem na odkładanie drobnych pieniędzy jest tzw. skarbonka na koncie. Kiedy płacisz np: 17zł to bank zaokrągla Ci to do 20zł a 3zł masz w skarbonce z której możesz skorzystać w każdym momencie.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są przeze mnie moderowane. Wszelkie próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.