poniedziałek, 18 listopada 2019

Recenzja książki "Esencjalista- mniej ale lepiej".


książka Esencjalista mniej ale lepiej


Twoja lista zadań z dnia na dzień się powiększa?

Czujesz, że pomimo całego dnia pracy, tak naprawdę niewiele posunąłeś się do przodu?

Masz już dość ciągłego biegu po sukces, chcesz zwolnić i odzyskać jasność myślenia i szczęście?

Mam dla Ciebie rozwiązanie- lekturę książki "Esencjalista. Mniej, ale lepiej".


Recenzja książki "Esencjalista"


Ta książka chodziła za mną już od dłuższego czasu. Wspomniało o niej w różnego rodzaju podcastach i na łamach blogów już kilka osób. Postanowiłem więc i ja przekonać się fajności tejże książki i... nie zawiodłem się!

Dla kogo ta książka?


Współczesny człowiek nie ma łatwo. Coraz szybsze tempo życia, przesyt informacji, presja sukcesu i wiele wiele innych czynników sprawiają, że bardzo szybko zatracamy się w tym wirze i tracimy sens życia. Chcąc sprostać wysoko postawionym wymaganiom bierzemy na swoje barki za dużo spraw. Mając przekonanie, że możemy zrobić wszystko, jeśli tylko się dobrze zorganizujemy, tworzymy listy zadań, które nie mają końca, pracujemy więcej i ciężej, angażujemy się w masę projektów jednocześnie. Jednak...

 “Dopiero gdy pozwolisz sobie nie godzić się na wszystko i nie robić wszystkiego, będziesz mógł osiągać wybitne wyniki w sprawach naprawdę ważnych”.

To jedno z wielu cennych i trafnych zdań z książki "Esencjalista. Mniej, ale lepiej" autorstwa Grega McKeown'a, książki dla wszystkich tych, którzy mają dość biegu do sukces, który przypomina bieg chomika w kołowrotku, dla przedsiębiorców, którzy nie mają czasu na myślenie i wystarczającą ilość snu oraz dla ludzi, których przygniotły wzięte na barki zadania, obowiązki deadline'y itp.

książka Esencjalista
nie wiem jak wy ale ja przy takich książkach robię notatki

Esencjalizm- mniej ale lepiej


Esencjalizm opisywany w książce opiera się na zasadzie- mniej, ale lepiej. Polega ona na usuwaniu ze swojego życia wszystkiego co zbędne i niewartościowe, a co pochłania nasz cenny czas i energię. Dzięki temu możemy poświęcić się robieniu tylko tego, co jest na prawdę ważne i wartościowe i na prawdę mające znaczenie.
Poprzez eliminację z życia rzeczy trywialnych i takich, które do niczego nie prowadzą (tzw. szumów) odzyskujemy jasność myślenia oraz działania i zamiast milimetra w każdym kierunku, robimy ogromny postęp w tych obszarach życia, które mają dla nas największe znaczenie.

Książka Esencjalista
A jak u ciebie wygląda rozkład energii?


Autor w swojej książce opisuje jak przeciwstawić się nieefektywnym sposobom funkcjonowania, czyli jak przestać być wiecznie zajętym oraz jak uchronić się przez presją otoczenia, która każe nam być świetnymi pracownikami czy rewelacyjnymi szefami, którzy biorą na swoje głowy tysiące zadań. Proponuje za to, aby zwolnić tempo swojego życia i skupić się na tych aspektach, które mają największe znaczenie. Ponad to, przekonuje, że w życiu nie chodzi o to, aby robić więcej i więcej, ale by robić rzeczy właściwe.

Książka pełna porad


Książka zawiera wiele konkretnych wskazówek i opisów metod, dzięki którym z łatwością wprowadzimy w życie idee esencjalizmu. Ponad to, uczy jak można robić kilka ważnych rzeczy niemal bez wysiłku. Autor w omawianej książce zawarł również opisy technik, których stosowanie sprawi, że nauczymy się np. wycofywać z mało wartościowych przedsięwzięć i uniknąć poczucia straty lub stanowczo, zdecydowanie, ale jednocześnie uprzejmie odmawiać pomocy innym ludziom.

McKeown przekonuje, iż stosowanie omawianych przez niego technik sprawi, że staniesz się Esencjalistą i :

Gdy inni będą mówić “tak”, Ty będziesz mówić: “nie”.
Gdy inni będą robić, Ty będziesz myślał.
Gdy inni będą mówić, Ty będziesz słuchał.
Gdy inni będą pisać CV i aktualizować profile na LinkedIn, Ty będziesz realizować wartościową karierę.
Gdy inni będą narzekać, jak bardzo są zajęci, Ty będziesz się tylko uśmiechał.
Gdy inni będą prowadzić życie pełne stresu, Ty będziesz prowadził życie pełne pozytywnego wpływu .
Podsumowanie


Książka "Esencjalista. Mniej, ale lepiej" jest jedną z fajniejszych pozycji, które czytałem ostatnimi czasy i sam jeszcze raz z chęcią do niej powrócę, aby porobić notatki i następnie krok po kroku wprowadzać zawarte w niej nauki.

A jeśli Ty również czujesz, że wziąłeś na siebie za dużo obowiązków i pomimo wkładanego wysiłku w realizację poszczególnych zadań nie czujesz się szczęśliwy także sięgnij po opisywaną wyżej książkę. Na własnej skórze sprawdź jak wygląda życie esencjalisty- człowieka, który wie czego chce i idzie po sukces bez wysiłku i z uśmiechem na ustach.

------
                 Podobało się? Jeśli tak to nie zapomnij podzielić się powyższym artykułem ze znajomymi klikając w ikonki z lewej strony.

Będzie mi niezmiernie miło jeśli weźmiesz też udział w dyskusji i zostawisz po sobie komentarz :)

Zapraszam Cię również na mojego Facebooka- tutaj 

Aby być automatycznie powiadamianym o nowych wpisach zapisz się na Newsletter- tutaj

Pozdrawiam/Wojtek4 komentarze:

 1. Wydaje się, że to bardzo ciekawa książka. Skoro robisz notatki, to na pewno można wysnuć z niej masę przydatnych rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mniej ale lepiej, tym hasłem kieruje się już kilka dobrych lat, więc tym bardziej chętnie zapoznam się z wspomnianą książką.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że zainteresowała mnie ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pozycja obowiązkowa dla każdego świadomego finansowo polaka!

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są przeze mnie moderowane. Wszelkie próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.