sobota, 17 stycznia 2015

Sprawdź ile jesteś wart (Cykl Budżet Domowy).

obliczanie wlasnej wartosci netto, luksusowy jacht
Poznaj prawdę dotyczącą stanu twoich finansów osobistych obliczając własną wartość netto. Dowiedź się czy jesteś naprawdę bogaty, czy może nie masz nic oprócz długów.


Czy zastanawiałeś się kiedyś ile wart jest twój majątek? Czy można powiedzieć, że jesteś człowiekiem bogatym?  Czy może jesteś biedny jak mysz kościelna? Czy na pewno stać Cię na poziom życia, na którym żyjesz?  

Odpowiedzi na te pytania uzyskasz obliczając wartość swojego majątku. Nie jest to zadanie trudne i nie powinno ono przysporzyć Ci żadnego większego problemu. Natomiast wykonanie tego prostego zestawienia  niezbędne jest, jeśli poważnie myślisz o poprawie stanu swojego portfela.

Zanim cokolwiek zaczniesz planować, oszczędzać, czy inwestować, musisz wiedzieć jaki jest faktyczny stan twoich finansów.

Dla niektórych z Was może to być ostatni moment, aby się przebudzić i zastanowić się nad własnym postępowaniem. Jeśli o tym, że powinno się dbać o własne finanse nie przekonał Cię mój wcześniejszy wpis (Dlaczego powinno się zadbać o własne finanse), to szczerze liczę na to, że przekonają Cię do tego liczby.

Obliczanie wartości własnego majątku jest dla nas wyznaczeniem punktu ZERO, miejsca, z którego będziemy startować. Uzyskany wynik będzie także punktem odniesienia dla późniejszych obliczeń.

Aby wykonać dzisiejsze zadanie nie potrzeba specjalnych programów komputerowych czy arkuszy kalkulacyjnych. Oczywiście można z nich skorzystać (ja sam robię to w Exelu), ale nie są nam niezbędne. Kartka papieru i długopis powinny wystarczyć. Gdybyś jednak wolał użyć komputera, proszę poniżej znajdziesz wzór arkuszu do pobrania.


Pierwszą czynnością jaką musimy wykonać jest zrobienie spisu wszystkich składników majątku.


tabelka 1

Następnie trzeba jakoś oszacować ich wartość. Nie muszą to być superprecyzyjne dane, zresztą takie bardzo trudno będzie nam uzyskać. Zróbmy to najdokładniej jak się da, ale bez przesady. Ja osobiście stosuję jeszcze jedną zasadę: jeśli nie mogę dokładnie wycenić jakiejś rzeczy, ponieważ cena waha się w pewnych szerokich widełkach to przyjmuję zawszę tę dolną granicę. Uważam, że w tym wypadku lepiej zaniżyć niż zawyżyć.

Jak wycenić poszczególne składniki majątku? 


Skorzystajmy z Internetu. Chcesz wiedzieć ile może być wart twoje mieszkanie? Wejdź np. na Allegro i zobacz po ile sprzedawane są podobnej wielkości mieszkania,  o podobnym standardzie w twojej okolicy. 

Podobnie robisz z autem- sprawdzasz po ile „chodzą” dane modele z danego rocznika i uśredniasz ich cenę.

Jeżeli kiedyś w prezencie od Mamy lub Babci otrzymałaś/łeś biżuterię to, aby dowiedzieć się ile jest warta, najprościej zabrać ją do jubilera lub złotnika.

Zastanawiasz się pewnie ile może być warta twoja polisa ubezpieczeniowa? Odpowiedz na swoje pytanie znajdziesz na umowie lub w liście rocznicowym. Musisz znaleźć pozycję oznaczoną jako „wartość wykupu”.  Informuje ona ile pieniędzy dostałbyś z powrotem  od ubezpieczyciela gdybyś zrezygnował teraz z ochrony.

Akcje  i waluty chyba nie będą stanowiły ciężkiego problemu- sprawdź ich aktualne notowania lub średni kurs NBP.

Przykładowa tabelka:

tabelka 2


I co? Zaskoczony? Część z Was pewnie bardzo się zdziwiła, gdy ich dobra okazały się mniej wartę niż myśleli. Część natomiast myśli sobie: „Nie jest tak źle! Trochę się tego majątku uzbierało.

Niestety to nie koniec zadania. Musimy zrobić jeszcze jedno zestawienie. Mianowicie, spiszemy teraz wszystkie zobowiązania tzn. raty, kredyty, kary itp.


tabelka 3

Tak jak poprzednio. Spisujemy wszystkie należności , a następnie sumujemy.Przykładowa tabelka:

tabelka 4


Żeby dowiedzieć się ile tak naprawdę wart jest nasz cały dorobek musimy od majątku odjąć nasze zobowiązania.
Zadowolony z wyniku?
 
Zachowaj notatki i zapisz sobie uzyskany wynik. Będzie wyznaczał miejsce startu, startu do stabilizacji finansowej.


Chodzi o to, aby uzyskana liczba z roku na rok się zwiększała. Porównując co jakiś czas ten parametr jesteśmy w stanie sprawdzić, czy nasze wszystkie wysiłki i starania przynoszą skutek lub w jakim tempie rośnie nasze zadłużenie.

Jak zatem zinterpretować wyniki?


Jeśli twój majątek i zobowiązania równoważą się. Uważaj! Jesteś na granicy wypłacalności. Nie jest najgorzej, ale musisz uważać na swoją sytuację finansową. Dobrze skonstruowany budżet domowy i regularne spłacanie długów sprawi, że uzyskany przez Ciebie wynik z roku na rok będzie coraz lepszy.

Jesteś na dużym plusie. Gratulacje! Pamiętaj jednak, że twoja sytuacja szybko może ulec zmianie. Nadmierne wydatki, dziurawy budżet  oraz zaciągnięcie kredytu i już jesteś na minusie. Jak widzisz, ciągle trzeba pilnować swojego portfela.

Drogi czytelniku, jeśli natomiast uzyskany przez Ciebie wynik był mniejszy od „0”. Uwaga! Jest kiepsko! Musisz być bardzo ostrożny. Wystarczy, że w Twoim życiu zdarzy się coś nieprzewidzianego np. : utrata pracy lub poważna choroba i możesz mieć duże kłopoty. Nie ma się co jednak załamywać. Trzeba się brać do roboty. Czytanie mojego bloga i stosowanie opisanych tu wskazówek pomoże Ci wyjść z długów i poprawić Twoją sytuację finansową.

Podsumowując. Nauczyliśmy się dziś obliczać wartość swojego majątku. Wiemy na czym stoimy i jak daleko nam do stabilizacji finansowej. Zalecam dane zadnie powtarzać co roku. W ten sposób będziemy wiedzieć, w którą stronę się posuwamy.

Mam nadzieję, że jak najwięcej z Was uzyskało pozytywny wynik. Jeśli tak, to pochwal się tym w komentarzu.

Pozdrawiam/Wojtek
Cykl Budżet domowy składa się z następujących artykułów:


---
                 


Podobało się? Jeśli tak to nie zapomnij podzielić się powyższym artykułem ze znajomymi klikając w ikonki z lewej strony.

Będzie mi niezmiernie miło jeśli weźmiesz też udział w dyskusji i zostawisz po sobie komentarz :)

Zapraszam Cię również na mojego Facebooka- tutaj


Aby być automatycznie powiadamianym o nowych wpisach zapisz się na Newsletter- tutaj


Pozdrawiam/Wojtek


6 komentarzy:

 1. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem pod wrażeniem. Świetny artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie napisane i proszę o więcej takich artykułów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super wpis. Pozdrawiam i czekam na więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z nowymi artykułami może być cieżko, ale postaram się od czasu do czasu coś wrzucić.

   Usuń
 5. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są przeze mnie moderowane. Wszelkie próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.