sobota, 3 stycznia 2015

Podsumowanie 2014 i plany na przyszłość+ Raport finansowy

szampan


Cześć,
Mamy styczeń, początek roku, karnawał, czas zabawy, ale jest to także czas składania postanowień noworocznych i wyznaczania sobie celów.

 Chciałbym podzielić się z Wami moimi planami na najbliższy rok. Zarówno planami dotyczącymi bloga, jak i finansowymi. W dzisiejszym wpisie pragnę również zawrzeć krótkie podsumowanie 2014 roku- co udało mi się osiągnąć oraz ile udało mi się zaoszczędzić.

Rok 2014 był rokiem oczekiwania na przyjście na świat nowego członka rodziny. Praktycznie cały mój świat kręcił się wokół tego wydarzenia (remont, przygotowanie mieszkania, załatwianie zaległych spraw itd.) . Chociaż czasu „dla siebie” miałem bardzo niewiele, dzięki uporowi, masie wyrzeczeń, konsekwencji i dużej ilości szczęścia większość z zaplanowanych rzeczy udało mi się zrealizować, a trzeba dodać, że poprzeczkę postawiłem sobie naprawdę wysoko. 

Rok 2015 otwieram BLOGIEM, czyli największym moim projektem ostatnich kilku miesięcy i głównie na tym pragnę skoncentrować się w tym roku. Moimi celami są: 
  • Zaistnienie w sieci i zdobycie czytelników tak, aby wszystkie poczynione przeze mnie wysiłki nie szły na marne, a przekazywane przeze mnie informacje pomagały innym w osiągnięciu stabilizacji finansowej.
  • Mam zamiar także ciągle doskonalić swoje wpisy. Chciałbym, aby były dłuższe i zawierały więcej interesującej dla Was treści. Najlepiej jakby przy tym zawierały jeszcze mniej błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i stylistycznych. Pisanie artykułów idzie mi strasznie ciężko (nigdy nie byłem dobry w pisaniu) pomimo tego pragnę za cel postawić sobie publikowanie przynajmniej 2  postów miesięcznie. Wiem, że będzie ciężko, ponieważ będzie na to mało czasu, ale będę starał się z całych sił.

Jeżeli chodzi o moje cele finansowe, to rok 2014 przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Na początku roku wyznaczyłem sobie dwa cele:
  •  długoterminowy- uzbierać 200 tyś PLN do 2024 roku
  •  roczny- uzbierać 20 tyś PLN.

Wyznaczając roczny limit na poziomie 20 tyś wiedziałem, że jeśli tylko naprawdę zacisnę pasa i będę konsekwentny, to suma ta jest w moim zasięgu. Nie spodziewałem się natomiast, że mój cel uda mi się osiągnąć już w sierpniu!!  Później było już tylko lepiej i na koniec roku w moim portfelu znajdowała się imponująca suma: 28725,16 PLN.

Jak udało mi się odłożyć taka kwotę? Nałożyło się na to wiele różnych czynników:
  •  kolejne obniżki stóp procentowych- dzięki temu zmniejszyła się rata kredytu hipotecznego
  • promocje bankowe- w walce o klienta niektóre banki np. BGŻ, Idea i Meritum podniosły oprocentowanie swoich depozytów z 3,5 do 5% w skali roku i do tego dodawały jeszcze premie pieniężne podnosząc roczną stopę zwrotu nawet do ok. 40%.
  • osłabiający się złoty- obniżka stóp procentowych, konflikt Ukraiński i masa innych czynników przyczyniły się do znacznego osłabienia się naszej waluty względem dolara (średni kurs dolara w styczniu- 3, 07 zł, średni kurs na koniec roku- 3,47 zł) dzięki temu uzyskałem duże nadwyżki w swoim budżecie.
  • moja żona - niczego nie udałoby się osiągnąć gdyby nie moja kochana żona, która skrupulatnie zliczała nasze wydatki i wyszukiwała promocji i obniżek cena na wszystkie potrzebne nam produkty i usługi.

To wszystko pozwoliło na  uzbieranie w/w sumy i przybliżenie mnie do osiągnięcia celu długoterminowego. Pozostało mi już tylko 170 tyś.

Rok 2014 w cyfrach.

1 styczeń 2014- 0 zł          31 grudzień- 28725,16

Cel finansowy na rok 2015 ustalam na poziomie 20 tyś. zł. Jeśli dopisze szczęście, a w moim życiu nie przydarzy się nic nieprzewidzianego typu utrata pracy, czy ciężka choroba, to myślę, że w/w kwota jest w moim zasięgu. 

W tym roku przewiduję mieć więcej wydatków i zdecydowanie mniej czasu na „zabawę” w wyszukiwanie okazji cenowych, toteż nie spodziewam się, aby udało mi się oszczędzić większą sumę.

Drodzy czytelnicy, a jakie są Wasze cele? Może pragniecie nauczyć się oszczędzać? Chcecie do domowych finansów wprowadzić stosowanie budżetu? A może tak jak ja wyznaczyliście sobie konkretną kwotę, którą pragniecie uzbierać?

Proszę pochwalcie się swoimi planami w komentarzach. Pomoże to Wam zmobilizować się do działania!

Życzę Wam wszystkim, abyście wytrwali w postanowieniach! POWODZENIA!

PS - Ja zamierzam osiągnąć taki poziom i życzę Wam, aby każdy z Was...

---
                 


Podobało się? Jeśli tak to nie zapomnij podzielić się powyższym artykułem ze znajomymi klikając w ikonki z lewej strony.

Będzie mi niezmiernie miło jeśli weźmiesz też udział w dyskusji i zostawisz po sobie komentarz :)

Zapraszam Cię również na mojego Facebooka- tutaj

Aby być automatycznie powiadamianym o nowych wpisach zapisz się na Newsletter- tutaj2 komentarze:

Komentarze na blogu są przeze mnie moderowane. Wszelkie próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.