sobota, 24 stycznia 2015

Reklamy, sprzedawcy, naciągacze cz. 2Pani nauczycielka

Czy wiesz, że wystarczy lekkie przebranie się, aby w oczach innych ludzi być zupełnie innym człowiekiem? A czy wiesz, że ty również dajesz się na takie coś nabrać prawie każdego dnia?

Poznaj siłę autorytetu i naucz się z nią walczyć.


Każdy z nas już od narodzin jest nastawiany do bycia posłusznym wobec autorytetów. Ponad to, umacniani jesteśmy w wierze, że przeciwstawianie się im jest rzeczą złą. Uczą nas tego rodzice, potem szkoła, a w dorosłym życiu: kodeksy i wszelkiego rodzaju regulaminy.


Siła autorytetu


Uleganie dyktatowi autorytetów przeważnie jest dla nas dobre, niezmiernie pomocne i praktyczne. W początkowej fazie życia największymi autorytetami są dla nas Rodzice, którzy z racji wieku i doświadczenia wiedzą więcej niż my sami. Wraz z dorastaniem liczba osób, które są dla nas autorytetem zwiększa się. Stają się nimi na przykład nasi szefowie czy przywódcy polityczni.

Uległość wobec autorytetów z reguły jest dla nas zyskowna. Zwalnia nas z konieczności samodzielnego myślenia i pozwala zaoszczędzić cenny czas. Musimy jednak uważać, aby nie dać się w ten sposób zmanipulować.
Pani doktorNa nasz umysł oddziaływają już same oznaki i symbole autorytetu tj. strój, tytuł naukowy, atrybut.
Wystarczy, że w reklamie tabletek na ból głowy wystąpi aktor przebrany w biały kitel, a my automatycznie kojarzymy go z autorytetem medycznym i ulegamy jego sugestii.

Podobnie wystarczy ubrać się w garnitur, przyczepić sobie identyfikator, a w rękę chwycić aktówkę, aby starsza, samotnie mieszkająca osoba uwierzyła nam, że jesteśmy z ZUS’u, wpuściła nas do domu i dała sobie zabrać oszczędności życia.

Tak samo działają na nas tytuły naukowe. Wystarczy, że w telewizji śniadaniowej pojawi się ładnie ubrana pani, która tytułuje się profesorem psychologii, a następnego dnia połowa Polek ulegając sugestii pani prof. nie posyła swojego dziecka do przedszkola, bo to podobno hamuje jego rozwój.

Ochrona przez pułapką autorytetu


Aby uniknąć, więc ślepego posłuszeństwa wobec autorytetów i bezrefleksyjnego, mechanicznego wręcz reagowania na ich słowa należy przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji zadać sobie proste pytanie: Czy ten człowiek jest rzeczywiście ekspertem? Czy można ma zaufać? Dzięki temu jesteśmy w stanie wykryć ewentualną próbę manipulacji, co z kolei pomaga nam uniknąć podjęcia złego wyboru.---
                 


Podobało się? Jeśli tak to nie zapomnij podzielić się powyższym artykułem ze znajomymi klikając w ikonki z lewej strony.

Będzie mi niezmiernie miło jeśli weźmiesz też udział w dyskusji i zostawisz po sobie komentarz :)

Zapraszam Cię również na mojego Facebooka- tutaj

Aby być automatycznie powiadamianym o nowych wpisach zapisz się na Newsletter- tutaj
---

Bibliografia:
  • Robert B. Cialdini- "Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka" Gdańskie wydawnictwo psychologiczne. Gdańsk 1996
  • http://sciaga.pl/tekst/32424-33-reguly_wywierania_wplywu_spolecznego
  • http://www.domszkolen.com/uploads/Dokumenty/DSiD/tresci/artykuly/techniki_wplywu_spolecznego_aleksandra_mykowska_1215771073425.pdf

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze na blogu są przeze mnie moderowane. Wszelkie próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.