poniedziałek, 8 sierpnia 2016

Cykl Deminga, a oszczedzanie.

oszczedanie
Często jest tak, że ilekroć próbujemy wprowadzić jakąś zmianę w swoim życiu np. zmienić jakiś nawyk lub składamy postanowienie robienia określonej czynności np. regularnego oszczędzania, to przeważnie ponosimy porażkę.

Co więc zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na sukces? Otóż jest na to rada- możemy zastosować Koło Deminga, czyli jedną z podstawowych koncepcji z zakresu zarządzania jakością.


Pewnie zastanawiasz się co do cholery może mieć wspólnego zarządzanie jakością z oszczędzaniem? Jak narzędzie, które z powodzeniem stosowane jest przez menadżerów i właścicieli dużych przedsiębiorstw może przynieść korzyść także tobie w zwykłych, ludzkich, przyziemnych sprawach? Otóż bardzo wiele! 

Uważam, że za pomocą Koła Deminga można wpłynąć nie tylko na poprawę jakości wytwarzanych produktów, czy oferowanych usług, ale śmiało można także wywrzeć wpływ na jakość naszego własnego życia, albowiem zarówno w jednym jak i w drugim przypadku poprawa jakości polega na zmianie dotychczasowych nawyków i zastąpienie obecnych działań nowymi, lepszymi.

Cóż to więc jest to Koło Deminga:

Koło Deminga zwane inaczej Cyklem Deminga lub Cyklem PDCA (z angielskiego- plan, do, check, act) jest koncepcją z zakresu zarządzania jakością, utworzoną przez amerykańskiego statystyka- Williama Edwardsa Deminga (14.10.1900 – 20.12.1993), który zajmował się zagadnieniami związanymi ze statystycznym sterowaniem procesami i statystycznym sterowaniem jakością.

Cykl Deminga zawiera chronologicznie uporządkowane działania, które odnoszą się do jakości i przebiegają w następującej kolejności:

jak oszczędzać


Planuj- W tym etapie określa się sposób działania, który doprowadzić ma do wyznaczonego celu jakościowego. Przeprowadza się dokładną analizę sytuacji oraz potencjalnych skutków podjętych decyzji. Ustala się także, który z parametrów procesu będzie mierzony w celu określenia, czy cel jest realizowany.

Wykonaj- Ten etap polega na wykonaniu zgodnie ze wszystkimi punktami zamierzonego planu.

Sprawdź- W tym etapie dokładnie studiuje się wyniki wcześniej podjętych działań i sprawdza stopień wykonania wyznaczonych celów zawartych w planie.

Działaj/Poprawiaj- Jeśli podjęte działania przynoszą pożądane rezultaty wdrażamy standard takiego procesu. Jeśli natomiast podczas wyciągania wniosków zauważa się, że możliwe jest wprowadzenie udoskonaleń procesu, pomysły te dodajemy w kolejnym planie i cykl się powtarza.


Koło Deminga jest więc doskonałym narzędziem do pracy nad jakością. W zależności od produktu, nad którym pracujemy i celów jakie wyznaczamy istnieje możliwość elastycznej zmiany niektórych założeń algorytmu. Dzięki temu Cykl PDCA stał się podstawową metodą pracy nad doskonaleniem jakości.

Przejście przez wszystkie elementy cyklu definiuje proces uczenia się, zapewnia dokładną dokumentację i zestaw mierzalnych celów. Wykonanie oznacza wprowadzenie planu w życie i zgromadzenie wymaganych informacji i danych. Sprawdzenie pozwala na analizę informacji i wyciągnięcie wniosków. Działanie zaś jest akcją korygującą, posługującą się technikami uczenia się jakości oraz przygotowującą przyszłe plany. Na zakończenie każdego cyklu albo proces ulega standaryzacji, albo wprowadza się ulepszenia i cykl trwa nadal.

Cykl Deminga, a nasze życiowe cele:

Tak jak na poprawę jakości oferowanych usług, czy produktów, tak również z wykorzystaniem Koła Deminga można wpłynąć na swoje życie i pomóc sobie w osiągnięciu wyznaczonych celów. Jeśli tylko mamy zamiar zmienić jakiś nasz stary nawyk lub za cel obierzemy sobie wykonywanie jakiejś regularnej czynności (np. oszczędzanie lub ćwiczenie), śmiało możemy spróbować „przepuścić” to przez poszczególne etapy Cyklu Deminga.

Załóżmy, że postanawiamy, iż od przyszłego miesiąca będziemy regularnie oszczędzać. Prześledźmy więc teraz jak mogłoby wyglądać wprowadzenie takiego nawyku do naszego życia za pomocą opisywanego cyklu. W tym celu musimy przedstawić co mogłoby pojawić się na poszczególnych etapach:

Planowanie- Na tym etapie musimy sprecyzować nasz cel i ustalić dokładny plan, za pomocą którego będziemy próbowali go osiągnąć. 

Jeśli więc postanowiliśmy regularnie odkładać pieniądze, ustalmy, zatem najpierw, jaka to będzie kwota. Przypuśćmy, że mamy zamiar odkładać 100 zł miesięcznie. Następnie zastanówmy się, w jaki sposób te 100zł mamy zamiar zaoszczędzić, czy np. będziemy zaraz po wpłynięciu na nasze konto pensji, przelewać ustaloną kwotę na konto oszczędnościowe, czy może zamierzamy redukować wydatki poniesione na nasze przyjemności i w ten sposób na koniec miesiąca zostać w portfelu z niewydaną stówką? 

Wykonaj- Po ustaleniu celu i określeniu sposobu w jaki mamy zamiar go zrealizować musimy następnie wprowadzić nasz plan w życie według wcześniej zaplanowanych działań.

Załóżmy więc, że wybraliśmy opcję typu „najpierw płać sobie”. Ustawiamy zatem zlecenie stałe na koncie, na które wpływa nasza pensja i co miesiąc odkładamy ustaloną kwotę.

Sprawdź- Po upływie jakiegoś czasu przychodzi moment na sprawdzenie stopnia wykonania naszych celów i dokładną analizę podjętych działań. Musimy zbadać stan naszego konta pod kontem zgromadzonych oszczędności i pomyśleć o możliwych zmianach w naszym całym procesie.

Załóżmy, że po 5 miesiącach od wprowadzenia w życie planu u oszczędzaniu, zaobserwowaliśmy, że na naszym koncie zamiast 500 zł mamy 300 zł. Doszliśmy także do wniosku, że było to spowodowane złym dobraniem wysokości kwoty, którą zamierzaliśmy co miesiąc oszczędzać. Po prostu 100 zł miesięcznie to dla nas za dużo, dlatego pod koniec miesiąca zaczynało brakować nam pieniędzy i musieliśmy ratować się sięgając po nasze zgromadzone na boku pieniądze.

Działaj/ Poprawiaj- Nasz plan okazał się niedoskonały, dlatego nie może zostać uznany za standard. Jeśli dalej mamy zamiar oszczędzać, musimy wprowadzić jakieś udoskonalenia i poprawki.

Jeśli kwota w wysokości 100 zł okazała się za wysoka, przypuśćmy, że zmniejszenie jej do 80 zł powinno załatwić sprawę. Zmieniamy więc nasz limit i zaczynamy całe koło od początku, przechodząc znowu przez wszystkie etapy cyklu.

Podsumowanie:

Mam nadzieję, że chociaż w minimalnym stopniu załapałeś to co próbowałem Ci dziś przekazać i spodobała ci się koncepcja użycia Koła Deminga przy wprowadzaniu w swoim życiu nowych nawyków, czy zachowań. Uważam bowiem, że za pomocą tego narzędzia naprawdę można poprawić nie tylko proces produkcji, ale także jakość swojego życia.

Przejście przez wszystkie elementy procesu sprawia , że zyskujemy dokładny plan działania, mający na celu osiągnięcie określonego celu oraz mamy możliwość zebrania odpowiednich informacji, na podstawie których następnie wyciągamy wnioski i wprowadzamy udoskonalania. Widząc postęp naszych działań zyskujemy również doskonałą motywację do ciąglej pracy nad sobą i dążeniem do wyznaczonego celu. Czego zatem chcieć więcej?!

Spróbuj zatem przetestować Cykl Deminga na sobie. Przekonaj się, że może być on użyty niemal w każdej sytuacji wymagającej od nas pracy nad sobą, zmiany zachowań, czy wprowadzenia nowych czynności typu sport, nauka języków czy właśnie oszczędzanie. Dzięki swojej prostocie i elastyczności Koło Deminga z łatwością dopasowuje się prawie do każdej aktywności. Weź zatem swoje życie w swoje ręce i zmień je na lepsze!

Napisz mi proszę jak podoba Ci się koncepcja użycia Koła Deminga? Jeszcze lepiej będzie jeśli skorzystasz z niej i podzielisz się ze mną swoimi spostrzeżeniami w komentarzach! Zapraszam do dyskusji. 


---
                 


Podobało się? Jeśli tak to nie zapomnij podzielić się powyższym artykułem ze znajomymi klikając w ikonki z lewej strony.

Będzie mi niezmiernie miło jeśli weźmiesz też udział w dyskusji i zostawisz po sobie komentarz :)

Zapraszam Cię również na mojego Facebooka- tutaj

Aby być automatycznie powiadamianym o nowych wpisach zapisz się na Newsletter- tutaj


Pozdrawiam/Wojtek

6 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe. Przede wszystkim powinniśmy realnie wyznaczyć kwotę, którą chcemy odkładać na konto oszczędnościowe. A jeżeli poniesiemy porażkę, po prostu ją zmniejszamy i nie poddajemy się! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No niby to wszystko takie proste a ponad 40% Polaków nie ma żadnych oszczędności.

   Usuń
 2. PDCA to recepta na każdy przejaw aktywnosci

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy na każdy to nie wiem, ale na pewno można zastosować ją w wielu sytuacjach.Jeśli chcemy zwiększyć nasze szanse na odniesienie sukcesu powinniśmy zastanowić się nad wprowadzeniem Cyklu Deminga w życie.

   Usuń
 3. Dobry pomysł. Fajnie, że o tym wspomniałeś :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam co do tego pewne wątpliwości... do skuteczności.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są przeze mnie moderowane. Wszelkie próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.