poniedziałek, 12 października 2015

Tanie leki- Sprawdzone metody na to, jak oszczędzać na lekarstwach.
lekarstwa na stole
Nadeszła jesień. Za oknem ponuro, zimno i deszczowo. Jeszcze chwila i zaraz wszyscy będą smarkać i kichać. W pracy zacznie panować grypa i prędzej czy później my też padniemy ofiarą obrzydliwych zarazków. W związku z tym, że każdy z nas przechodził w swoim życiu mniejsze lub większe choróbsko, każdy wie ile pieniędzy potrafi wylecieć z naszego portfela na głupie lekarstwa.

Koszty leczenia nie muszą być jednak tak wysokie jak nam się wydaje. Istnieje co najmniej kilka sposobów, aby nieco obniżyć wydatki poniesione na lekarstwa i sprawić, że wizyta w aptece nie przyprawi nas o dodatkową gorączkę i zawroty głowy.Każdy, kto choć raz był chory dobrze wie ile potrafią kosztować lekarstwa. Część z osób często rezygnuje nawet z pełnej realizacji otrzymanych od lekarza recept, mimo iż może zagrażać to ich zdrowiu, właśnie z powodu zbyt dużych wiążących się z tym kosztów. Nie jest to jednak konieczne, albowiem dzięki znajomości kilku podstawowych zasad można kupować leki dużo taniej.

Rozmiar ma znaczenie 

Gdy boli nas głowa, gdy czujemy, że mamy podwyższoną temperaturę lub po ciężkim posiłku łapie nas zgaga, czym prędzej lecimy do apteki po proszki. Nie musimy tracić czasu na przesiadywanie w przychodni, gdyż leki na w/w dolegliwości dostępne są bez recepty. Zanim jednak je kupimy zastanówmy się chwilę ile tak naprawdę tabletek danego leku nam się przyda.

Jeśli Ty i twoja rodzina często się przeziębiacie, może warto pomyśleć nad zakupieniem lekarstwa w większym opakowaniu.  Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dostępne są w różnych wariantach: od opakowań z 10 tabletkami, aż po pudełka liczące kilkadziesiąt sztuk. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić. Leki także mają swoją datę przydatności do spożycia. Szkoda, więc, aby nasza oszczędność wylądowała na koniec w śmietniku. 

Istnieje także druga strona tego medalu, bowiem jeśli pozwala na to opakowanie, lek może być wydawany np. na sztuki lub blistry. Warunkiem jest posiadanie osobnego numeru serii i daty przydatności do spożycia. Jeśli zatem lekarz zalecił nam brać lekarstwo przez tydzień, po jednej tabletce dziennie, nie mamy potrzeby kupowania całego np. 25- tabletkowego opakowania. Zapytajmy farmaceutę, czy przypadkiem nie można kupić mniejszej ilości danego leku.

Promocje w aptece

W aptece, tak jak w każdym innym sklepie, można natrafić na różnego rodzaju promocje. Hurtownie i przedstawiciele współpracujący z wybranymi placówkami dają im zniżki i rabaty, dzięki czemu apteki mogą nieco opuścić ceny poszczególnych preparatów.  Najczęściej są to popularne leki na przeziębienie, czy witaminy. Nie ma co ich kupować na zapas, ale jeśli i tak mamy w planie je nabyć, bo w danym momencie nie czujemy się najlepiej, to może jednak warto by było przejrzeć oferty, jakimi kuszą nas apteki, aby zaoszczędzić kilka złotych.

Znajdź swoją aptekę

Jeśli mamy trochę czasu i zdrowia :), warto poszukać w swojej okolicy apteki, w której ceny są najniższe. Dzięki temu może się okazać, że przy większych zakupach spora część gotówki zostanie w naszym portfelu. Dotyczy to jednak tylko tych leków, które nie podlegają refundacji (lekarstwa refundowane mają jednakowe ceny we wszystkich aptekach), niezależnie od tego, czy są wypisywane na receptę, czy należą do grupy preparatów sprzedawanych bez recepty.

Niestety trzeba będzie się trochę nachodzić. Nie ma, bowiem reguł wskazujących, które apteki mogą być tańsze lub droższe np. mała osiedlowa placówka może być dużo tańsza niż dobrze sytuowana i duża „sieciówka”, ponieważ aby móc utrzymać się na rynku, leki w niej sprzedawane muszą mieć konkurencyjne ceny. 

Apteki internetowe 

Inną dostępną opcją nieco tańszego zakupienia leków są zakupy przez Internet. W sieci znajdziesz ogromną ilość e-aptek, które oferują cała gamę przeróżnych leków i preparatów. Aby ułatwić sobie zadanie wyszukiwania potrzebnego tobie leku w najdogodniejszej cenie, możesz skorzystać z porównywarki cenowej Ceneo

Preparaty złożone i ich poszczególne składniki

Zanim ulegniesz reklamie i do swojego koszyka wrzucisz na przykład kolejny cudowny preparat przeciw przeziębieniu i grypie, dobrze sprawdź, co wchodzi w jego skład. Może, bowiem okazać się, że kupując oddzielnie poszczególne składniki zapłacisz połowę mniej.

Np.: 

 • gotowy preparat >>>Coldrex MaxGrip- 10 saszetek- cena: 13 zł
 • osobne składniki>>> Paracetamol- 10 tabletek- cena: 1,90 zł + witamina C- 20 tabletek- cena 2,5 zł = 4,4 zł.

Zrób to sam.

kichajaca kobietaPamiętasz smak syropu z cebuli, którym katowali Cię w dzieciństwie twoi rodzice?  Może właśnie przyszedł czas na to, aby sobie go przypomnieć?

Nasze Babcie i Prababcie znają całą masę różnych, sprawdzonych, domowych sposobów na leczenie podstawowych chorób człowieka.  Może, więc warto sięgnąć po tą „tajemną” wiedzę i zacząć samemu robić sobie lekarstwa?  Będzie to, co prawda wymagało od Nas nieco zaangażowania, ale gra wydaję się być warta świeczki. Nie dość, że zaoszczędzimy trochę kasy, to najprawdopodobniej wyleczymy się szybciej niż byśmy nałykali się garści kolorowych tableteczek o nie do końca udokumentowanym działaniu. 

Jeśli pragniesz dowiedzieć się czegoś więcej o domowych sposobach na przeróżne dolegliwości, odsyłam Cię do internetu. Jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz tam wiele sprawdzonych porad.

Leki refundowane

Pamiętajmy, że ze zdrowiem nie żartów. Czasami nie warto kombinować na własną rękę i bezpieczniej dla swojego zdrowia i oszczędniej dla portfela będzie, jeśli po prostu wybierzemy się do lekarza.

Każdy lekarz posiadający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na wypisywanie na receptach leków refundowanych, po dokładnym wysłuchaniu, przebadaniu i stwierdzeniu u Nas choroby, ma możliwość wypisania potrzebnych nam lekarstw na specjalnym blankiecie.

Blankiet ten, zwany po prostu receptą daje nam możliwość zakupienia w aptece leków, których cały lub częściowy koszt pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.  Dzięki temu jesteśmy wstanie znacznie obniżyć koszty naszej kuracji.

Przykład: Załóżmy, że po ciężkim i tłustym obiedzie dopadły nas problemy gastryczne. Szukając ratunku polecieliśmy do apteki po Ranigast- koszt 10 tab. 6,36 zł. Natomiast, jeśli kupilibyśmy dany lek z wypisaną przez lekarza receptą zapłacilibyśmy tylko- UWAGA – 3,20 zł. i to za 60 tabletek!

Jak też widzicie różnica cenowa pomiędzy lekami refundowanymi a pełnopłatnymi może być naprawdę ogromna. Poniżej przedstawię kilka innych przykładów stosowanych u mnie w domu leków, aby lepiej uwidocznić jak duża potrafi być refundowana kwota. 

tabelka 1

Jeśli pragniesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat refundacji leków, zasad naliczania zniżek oraz tego jakie produkty mogą być refundowane oraz kto refundacją może być objęty, koniecznie wejdź na stronę Ministerstwa Zdrowia. Znajdziesz tam również listę wszystkich leków objętych refundacją. 

Generyki, czyli tańsze odpowiedniki leków

Czy wiesz, że większość leków dostępnych na rynku ma swoje zamienniki. Są one tańsze i tak samo skuteczne jak ich markowe odpowiedniki. Substancje czynne w lekach są identyczne, a różnice najczęściej ograniczają się jedynie do ceny. 

To właśnie dzięki lekom odtwórczym (generykom) jesteśmy wstanie znacznie obniżyć koszty naszego leczenia, bez rezygnacji z pełnej realizacji recept i ryzykowania pogorszenia naszego stanu zdrowia kombinując na własną rękę. 

Prowadzący nas lekarz powinien poinformować nas o możliwości zakupu generyków, czyli tańszych zamienników, tak aby rozwiać wszystkie nasze wątpliwości co do tego, czy terapia takimi lekami przyniesie oczekiwany skutek. Natomiast resztę fachowego doradztwa bierze na siebie farmaceuta. To on, oprócz zwykłych informacji o sposobie przechowywania i dawkowania leku, ma obowiązek poinformować nas możliwości zakupu leku innego niż mamy zapisany na recepcie, ale zawierającego tą samą substancję czynną, dawkę, postać farmaceutyczną i niepowodującego różnic terapeutycznych. Wyjątkiem jest sytuacją, w której lekarz umieścił na druku recepty adnotację „nie zamieniać”. W takim przypadku zamiana leków jest niemożliwa i zmuszeni jesteśmy do kupna oryginału.

Aby lek oryginalny mógł być wymieniony na tańszy zamiennik muszę zostać spełnione następujące warunki:

 • Lek generyczny musi posiadać identyczną substancję czynną (nazwa międzynarodowa, np.: kwas acetylosalicylowy)
 • Zawartość, czyli dawka substancji czynnej w obu lekach musi być taka sama. ( np.: 1 tabletka/200 mg)

 • Lek odtwórczy musi także być w tej samej postaci (np.: tabletka, krople, kapsułki itp.)

 • Taka sama musi być także forma podana leku (np.: postać doustna, iniekcja, dopochwowa)

 • Cena detaliczna zamiennika nie może przekraczać limitu finansowania ze środków publicznych oraz ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie.

Farmaceuta korzystając ze specjalistycznego oprogramowania aptecznego i/lub z wyszukiwarki zamienników sprawdza wszystkie powyższe warunki i proponuje właściwy lek odtwórczy. Trzeba zaznaczyć, że w ten sposób farmaceuta nie zmienia w żaden sposób wskazań lekarza, tylko zazwyczaj zmniejsza wysokość naszego rachunku.

Ale jak to jest w ogóle możliwe, że jeden lek kosztuje np.10 zł, a jego zamiennik np. 3 zł?

Otóż każdy nowy lek zanim zostanie wprowadzony do obrotu musi przejść tysiące dodatkowych badań i testów, co wiąże się z ogromnymi kosztami dla firmy, która lek opracowała i wyprodukowała. Aby zrekompensować poniesione przez firmę straty finansowe, lek obejmuję się ochroną patentową na 20 lat (w niektórych przypadkach na 25 lat). Dzięki czemu producent posiadający wyłączność na dany produkt ma czas na odrobienie wszystkich poniesionych przez siebie kosztów. Po wygaśnięciu licencji i innych praw własności, dany lek może być już produkowany przez inne koncerny farmaceutyczne, które przez to, że nieustannie konkurują ze sobą na rynku leków i dzięki temu, że nie muszą przeprowadzać kosztownych klinicznych testów substancji czynnej, często znacznie obniżają cenę swojego produktu. 

Owszem, zaoszczędzę, ale czy sobie nie zaszkodzę?

Producent leku odtwórczego (generyku) co prawda nie musi robić badań klinicznych substancji czynnej, gdyż ta już została dokładnie przebadana przez wynalazcę leku, ale musi udowodnić, że substancja czynna zawarta w jego leku wchłania się w organizmie ludzkim tak samo jak w leku oryginalnym. Dlatego lek generyczny nie może działać ani gorzej ani lepiej niż oryginał. Musi on działać tak samo. 

Tańszy odpowiednik, poza tym, że zawiera tę samą substancję aktywną, która musi wchłaniać się w tym samym stopniu i czasie, obejmują takie same gwarancje bezpieczeństwa, jakości oraz skuteczności.  Dzięki temu nie musimy martwić się o skuteczność terapii i swoje zdrowie.

Jeśli pragniesz dowiedzieć się czegoś więcej o lekach refundowanych i ich zamiennikach możesz to zrobić przechodząc na stronę przygotowaną przez Ministerstwo Zdrowia, a w przypadku jakichkolwiek niejasności, najlepiej będzie, jeśli po prostu o fachową opinie poprosisz lekarza lub farmaceutę.

W celu łatwiejszego poszukiwania refundowanych leków i ich zamienników możesz skorzystać z kilku dostępnych w Internecie specjalnie przygotowanych wyszukiwarek. Wystarczy wpisać szukany lek lub substancję czynną zawartą w leku, aby ukazała nam się lista produktów spełniających nasze kryteria, zawierająca ceny, opis leku itp.


Oto linki do kilku z nich: Leku, Służba zdrowia, Lista leków refundowanych.

UWAGA!!

Zanim jeszcze cokolwiek zaczniesz robić, pamiętaj, że ze zdrowiem nie ma żartów. Tabletki to nie cukierki!  Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Nigdy nie traktuj reklam jako informacji medycznej. Nim w twoim koszyku wyląduje jakiś lek, dobrze zapoznaj się z informacjami podanymi na etykiecie, lub przeczytaj dodaną do niego ulotkę. Sprawdzaj zawartość substancji czynnej, dawkę, datę ważności oraz to, czy wybrany produkt jest w ogóle lekiem, czy tylko suplement diety.

Po prostu, rób wszystko z głową! Uważaj, aby nie zrobić sobie krzywdy!

---------


PS: Mam nadzieję, że po dzisiejszym wpisie nikt z Was nie  napyta sobie biedy kombinując lecznicze kuracje na własną rękę. Naprawdę wszystkich z Was przed tym przestrzegam.  Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości i zapytania, najlepiej będzie, jeśli po prostu skontaktujemy się z lekarzem lub farmaceutą. 

A tak w ogóle, to jakie są wasze metody na obniżenie ceny leków? Jeśli macie jakieś fajne pomysły- proszę, koniecznie napiszcie o tym w komentarzu.

Tym czasem życzę Wam wszystkim zdrowia i mam nadzieję, że jak najrzadziej będziecie musieli przekonywać jak drogie potrafi być leczenie.

Jeśli chcesz otrzymywać podobne porady prosto na swój e-mail- koniecznie zapisz się na mój Newsletter . Brak spamu i reklam. Same przydatne wpisy. Polecam.

Pozdrawiam/Wojtek

                 


4 komentarze:

 1. Polecam apteki internetowe nie tylko do zakupu leków, ale także kosmetyków.
  A "jeśli Ty i twoja rodzina często się przeziębiacie" to należałoby się zastanowić dlaczego tak się dzieje :) I pomyśleć nad PROFILAKTYKĄ. Przede wszystkim naturalnymi sposobami rzecz jasna. Włączyć surowy czosnek, cebulę, napar z lipy, czystek do diety i odporność poszybuje w górę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz punkt za tą profilaktykę :) Właśnie, zapomniałem o tym napisać. Czasami dużo lepiej jest zapobiegać niż leczyć. A masz rację, nic nie działa tak dobrze, jak prawdziwy miód, czy czosnek :)
   Jeśli zaś chodzi o apteki internetowe to.. tu również masz rację :) Można w nich kupić nie tylko leki, dostępne tan są również różnego rodzaju smarowidła.

   Usuń
 2. Właśnie dlatego przerzuciłam się na zakupy w aptekach internetowych- dla oszczędzania! Jest dużo taniej, co prawda płaci się za wysyłkę, ale przy większych zamówieniach i tak wychodzi dużo taniej niż w stacjonarnych aptekach. Ja od jakiegoś czasu kupuję tylko w Melissie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i właśnie o to chodzi. Znalazłaś fajny sklep internetowy, na którym leki które kupujesz są tańsze niż w aptece stacjonarnej i tak oszczędzasz cenne złotówki. Gratulacje. Tak trzymaj.

   Usuń

Komentarze na blogu są przeze mnie moderowane. Wszelkie próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.