sobota, 9 maja 2015

Pamiętnik konsumenta, czyli spisywanie wydatków (Cykl Budżet Domowy)

spisywanie wydatków
Dziś robimy kolejny krok w przód. Już jesteśmy naprawdę blisko skonstruowania budżetu domowego i ujarzmienia naszych wydatków. Wiemy już, że trzeba kontrolować przepływy pieniężne, obliczyliśmy wartość majątku i uzbieraliśmy cała stertę paragonów i dziś nauczymy się robić z nich użytek.


Stworzymy pamiętnik konsumenta, czyli arkusz kalkulacyjny lub zwykłą kartkę papieru z tabelką, gdzie będziemy zapisywać wszystkie poczynione przez nas wydatki.

Jeżeli poważnie myślisz o kontroli własnych wydatków musisz zacząć od ich skrupulatnego spisywania, a ja postaram Ci się w tym pomóc. Opowiem Ci jak ja do tego podchodzę, jakie stosuję techniki i ile czasu mi to zajmuje.


Spisywanie wydatków


Przy spisywaniu wydatków należy pamiętać, po co tak dokładnie to robimy, jaki jest prawdziwy cel wykonywania tego żmudnego zadania. Przecież nie robimy tego dla samego pisania. Zwyczajnie, mijałoby się to z celem.

Co zatem daje nam spisywanie wszystkich poniesionych przez nas kosztów?

Zapisywanie własnych wydatków to najskuteczniejszy sposób, aby poznać swoje nawyki finansowe. Widząc, na co i w jakich ilościach wydajemy pieniądze jesteśmy w stanie lepiej planować przyszłe zakupy i podejmować bardziej świadome decyzje finansowe.

Zatem abyśmy mogli uzyskać bardziej szczegółowe dane o tym, jakie kwoty przeznaczamy na zakup konkretnych rzeczy nasze wydatki najlepiej podzielić na kategorie.

Na początku radzę zastosować regułę: im prościej tym lepiej. Człowiek jest z natury leniwy, więc nie komplikujmy sobie tego zadania, (które i tak pewnie wielu z Was uzna za zbyt czasochłonne i skomplikowane), bo całkiem się do niego zniechęcimy. W miarę nabierania wprawy można dokładać sobie jakieś kategorie, ale na początek proponuję kilka podstawowych takich jak:

 • Opłaty (kredyt, woda, prąd, telefony, TV, Internet itp.)
 • Artykuły spożywcze
 • Chemia (proszki, pasty, płyny itp.)
 • Zdrowie (leki, wizyty lekarskie itp.)
 • Transport (paliwo, bilety, itp.)
 • Odpoczynek (hobby, kino, siłownia itp.)
 • Inne 


Przygotowałem dla Was propozycję gotowego arkuszu, który możecie pobrać sobie na swój komputer lub użyć, jako wzór przy tworzeniu tabelki na kartce papieru. 

Do pobrania >>>TUTAJ<<<

Jeśli czujesz potrzebę dołożenia lub odjęcia jakiejś kategorii, to jak najbardziej możesz to zrobić. Ta lista to wyłącznie moja propozycja. Jeżeli chcesz ze swoich kosztów wyodrębnić jakąś pozycję by móc ją dokładnie śledzić i kontrolować, to OK, zrób to. Ja, kiedy chcę się dowiedzieć ile średnio wydaję na jakąś rzecz to tworzę nową, osobną kolumnę, w której zliczam wydatki poniesione na jej zakup. Dzięki temu jestem w stanie szczegółowo prześwietlić każdy koszt.

Najlepiej wypracować sobie własny system kategoryzacji, dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań. W końcu robisz to dla Siebie i to tobie musi być wygodnie.

Z własnego doświadczenia wiem, że trudno stworzyć system idealny. Dlatego proszę, aby na początku nadmiernie nie komplikować sobie tego i tak trudnego zadania. Z biegiem czasu i w miarę nabierania wprawy można tworzyć bardziej zaawansowane zestawienia.

Przykładowa tabelka:

tabela 1

Zanim jednak przystąpisz do spisywania wydatków, ustal sobie jak często chcesz to robić. Ja osobiście preferuję robić to codziennie. Dzięki temu zajmuje mi to naprawdę chwilkę. Jeśli natomiast masz ochotę robić to rzadziej np. raz na tydzień, to dokładnie zaplanuj sobie dzień i godzinę, w której chciałbyś daną czynność wykonywać. Pomoże Ci to się zmobilizować do działania i pozwoli uniknąć odkładania sprawy na inny termin.

Do skonstruowania budżetu domowego potrzebne nam będą wyliczenia z minimum trzech miesięcy. Pamiętaj więc, aby zachować wszystkie poczynione wyliczenia.

Podsumujmy, zatem wszystko to, co dziś napisałem:
 • Zaplanuj sobie dzień i godzinę, kiedy chcesz spisywać swoje wydatki
 • Zaplanuj, które wydatki chcesz wyodrębnić
 • Przygotuj arkusz kalkulacyjny lub kartkę papieru z uprzednio przygotowanymi kategoriami wydatków
 • Przygotuj uzbierane paragony (połącz w pary z potwierdzeniami transakcji, posegreguj według miesięcy)
 • Pozapisuj i pozliczaj
 • Gotowe!

W następnym wpisie z cyklu Budżet domowy postaram się w czytelny i zrozumiały sposób przedstawić proces zliczania uzyskiwania dochodów. Do tego czasu spisuj i zliczaj wszystkie wydatki, ponieważ będą one nam potrzebne do budowy budżetu domowego.

W przypadku, gdy coś jest dla Ciebie nie do końca zrozumiałe lub masz jakiś problem- napisz o tym w komentarzu lub na facebooku. Postaram się pomóc, wyjaśnić coś lub doprecyzować. Współpracując tworzymy lepszą jakość!

Jeśli uważasz dany artykuł za wartościowy- podziel się nim ze znajomymi lub polub na fejsie. Spraw, aby był on dostępny dla większej ilości osób. To bardzo wiele dla mnie znaczy. Dzięki.Cykl Budżet domowy składa się z następujących artykułów:
---
                 


Podobało się? Jeśli tak to nie zapomnij podzielić się powyższym artykułem ze znajomymi klikając w ikonki z lewej strony.

Będzie mi niezmiernie miło jeśli weźmiesz też udział w dyskusji i zostawisz po sobie komentarz :)

Zapraszam Cię również na mojego Facebooka- tutaj

Aby być automatycznie powiadamianym o nowych wpisach zapisz się na Newsletter- tutaj2 komentarze:

 1. Takie tabelki w excelu mogą sie bardzo przydać w planowaniu domowego budżetu. Uczą rozsądnego wydawania pieniędzy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zgadza się. Ja większość swoich obliczeń i analiz wykonuję właśnie w exelu. Wiem, że na rynku dostępne jest wiele programów do budżetowania, planowania itp, ale ja jakoś najlepiej czuję się właśnie w exelu

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są przeze mnie moderowane. Wszelkie próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.