piątek, 11 listopada 2016

Swap Party- czyli darmowa wymiana ubraniami.

oszczędzanie

Jesteś tą osobą, która swoje stresy wyładowuje w sklepie z ubraniami? Masz całą szafę ciuchów, których nie nosisz i chętnie byś się ich pozbyła? Z przyjemnością wymieniłabyś część swojej garderoby na coś nowszego, ale szkoda Ci kasy?

Nie ma problemu! Dzięki imprezom typu Swap Party możesz zaspokoić kilka swoich potrzeb za jednym zamachem. Zamiast kupować nowe ciuchy, wymienisz te, które zalegają w twojej szafie w zamian za inne oferowane przez drugą osobę. Przy okazji również poznasz nowych ludzi i miło spędzisz czas, a przy tym nie wydasz ani grosza.

Chcesz dowiedzieć się co to jest Swap Party? Zachęcam do lektury dzisiejszego artykułu.

Co to jest Swap Party


Swap Party, Szafing, czy ciuchowisko to zorganizowane wydarzenia, podczas których uczestnicy za darmo wymieniają się między sobą przyniesionymi ze sobą ubraniami. Odbywają się one w wyznaczonym miejscu, najczęściej w jakimś klubie lub kawiarni. Czasami organizowane są także w dużych centrach handlowych lub galeriach.

Zasady takich spotkań są proste: w uprzednio wyznaczone miejsce przynosimy ze sobą rzeczy, których nie używamy- ciuchy, buty i torebki, jak również mogą być to perfumy lub kosmetyki. Oczywiście ubrania muszą być czyste i w dobrym stanie, a kosmetyki niezużyte! W zamian możemy pobuszować w skarbach, którzy przynieśli inni uczestnicy wydarzenia. Musimy pamiętać tylko o jednym- ilość rzeczy, które wynosimy nie może być większa niż ilość rzeczy, które przynieśliśmy.

Choć głównym założeniem takich imprez jest to, że wymiana odbywa się bezgotówkowo, dopuszczalne są pewne ustępstwa od tej reguły. Jeśli przyniesiona przez nas rzecz jest naprawdę bardzo droga, wtedy możemy ją odsprzedać, ale zwyczajowo przyjmuje się, że cena nie powinna być wyższa niż 100 zł.

Charakter imprez typu Swap Party z reguły jest nieformalny, co oznacza, że nikt nad nikim nie stoi i nie patrzy, czy np.: wynosimy więcej rzeczy niż powinniśmy lub czy niepodkradamy ciuchów innym osobom. Starajmy się jednak być uczciwi i w porządku w stosunku do innych uczestników wydarzenia! Nie pasujmy dobrej imprezy!

Wietrzenie szaf-skąd ten pomysł


Moda na tego typu imprezy dotarła do nas z zachodu. Do tej pory ubraniami wymieniali się głównie Amerykanie i Brytyjczycy, szczególnie ci z klasy średniej. Głównym motywem spotkań było skompletowanie nowej garderoby bez ponoszenia żadnych kosztów.

Idea Swap Party bardzo dobrze chwyciła także w Polsce, gdzie noszenie rzeczy używanych już dawno przestały być obciachem lub synonimem biedy, a wręcz stało się oznaką alternatywnego sposobu życia. Przez ostatnie lata zmieniło się także nasze podejście do posiadanych rzeczy. Coraz rzadziej można się spotkać ze zwyczajem przechowywania wszystkiego na zasadzie „nie wyrzucę, bo może kiedyś się przyda”. Dlatego też „ciuchowiska” cieszą się w Polsce coraz większą popularnością, pojawiają się w coraz większej ilości miast i przychodzi na nie coraz więcej osób.

Self-charity bazaars

oszczędzanie
Wprawdzie podstawową zasadą Swap Party była barterowa wymiana, to szybko powstała jej nieco inna odmiana- self-charity bazaar (wyprzedaż na rzecz samych siebie). Tutaj dozwolone jest pobieranie niewielkiej opłaty na swoje rzeczy. W ten sposób unika się poczucia niesprawiedliwości w przypadku, gdy ktoś chce wymienić np. koszulkę z ciuchbudy za naszą jeansową kurteczkę Lewisa. Reszta zasad się nie zmienia, dalej chodzi głównie o dobrą zabawę i poznawanie nowych ludzi.

Swap party w domu


Chociaż w Polskich miastach coraz częściej odbywają się „darmowe wymianki”, jeśli tylko mamy ochotę, duże grono przyjaciółek i kilka rzeczy na wymianę, możemy Swap Party urządzić sobie samemu. Nie ma nic prostszego niż zaproszenie kilku koleżanek do swojego domu i urządzenie małej „przebieranki”. Jeśli dołączymy do tego również kilka butelek wina i dobrą muzykę to otrzymamy gotowy przepis na udaną zabawę, takie przyjemne z pożytecznym ;)

Szafing wirtualny


Wprawdzie podstawowym założeniem ciuchowych swapów jest wymiana ubrań „na żywo”, w miejscu gdzie ubrania możemy dotknąć i obejrzeć, a z uczestnikami imprezy zwyczajnie pogadać, to obecnie w polskim internecie można także znaleźć portale, gdzie ubraniami powymieniamy się także online.

Strony, na których odbywa się wirtualny szafing to: Z szafy do szafy oraz Szafa.pl. Wymiana ubrań na tych portalach odbywa się na podstawie zdjęcia i dołączonej do niego informacji o przedmiocie.

Skąd wiedzieć gdzie i kiedy


Jeśli jesteśmy zainteresowani Swap Party w swoim mieście to powinniśmy dokładnie śledzić informacje zamieszczane w lokalnych dziennikach i portalach. Dodatkowo możemy zaglądać na strony internetowe portali i organizatorów takich imprez np.:

Kalendarz swap party – cała Polska – ogólnopolska Facebookowa grupa zrzeszająca fanów imprez typu Swap, na której regularnie publikowane są informacje na temat imprez organizowanych w większych miastach.

Portal Szafa.pl- organizator akcji ogólnopolskiego wietrzenia szaf, która cyklicznie odbywa się w największych miastach polskich.

Portal Z szafy do szafy- portal również raz na jakiś czas organizuje swoje wydarzenia w różnych miastach w Polsce, tutaj także warto zaglądać.

Ciuchowisko- to cykliczne spotkania w odbywające się w Warszawie i Krakowie. Na tych imprezach oprócz tradycyjnej wymiany ubrań organizowany jest także kiermasz rękodzieła.

Mamy Giełda – to Warszawska wymiana ciuchów organizowana przez autorkę bloga Mamy Gadżety.

Babitarg – impreza organizowana przez Ośrodek Rozwoju Osobistego Kobiet (Babiląd). Imprezy odbywają się głównie w Poznaniu, ale w swojej kilkuletniej historii Babitarg zawitał również do innych miast np.: do Gdańska, Bydgoszczy czy Szczecina.

Koszt uczestnictwa w Swapie


Jest jeszcze jedna ważna sprawa dotycząca opisywanych imprez- koszt uczestnictwa w Swapie. Wiele z organizowanych w różnych miastach w Polsce imprez jest całkowicie darmowa. Jednak czasami pobierana jest symboliczna opłata za „wjazd”. W zależności od miejsca może być to np. 5 lub 10 zł. Bywa również, że w cenie biletu jest talon na kawę lub herbatę lub opłata przeznaczana jest na jakiś cel charytatywny.

Podsumowanie


Swap party to doskonała możliwość do zmniejszenia kosztów ponoszonych na ubrania. Płacąc kilka złotych za wstęp na wydarzenie zyskujemy okazję do skompletowania garderoby w zamian za ciuchy ze swojej szafy i to ciuchy, których już nie chcemy lub nie możemy nosić.

Ale ciuchowisko to nie tylko zwykły ryneczek, gdzie przychodzisz tylko po to, aby wymienić się ubraniami. Tutaj także w dużej mierze chodzi o zwykłe spotkanie z innymi ludźmi, nawiązanie znajomości i dobrą zabawę. Jeśli więc myślisz, że Swap to miejsce, gdzie doskonale zarobisz pozbywając się starych rzeczy, to w ogóle nie planuj pójścia na to wydarzenie, bo nie o to tu chodzi!

A jakie są Twoje spostrzeżenia na ten temat? Uczestniczyłaś kiedyś w takiej imprezie? A może ten artykuł zainspirował Cię do zorganizowania takiego Swapu u siebie w mieście? Daj znać co sądzisz na temat darmowej wymiany ciuchami- jestem bardzo ciekawy twojej opinii :)


---
                Podobało się? Jeśli tak to nie zapomnij podzielić się powyższym artykułem ze znajomymi klikając w ikonki z lewej strony.

Będzie mi niezmiernie miło jeśli weźmiesz też udział w dyskusji i zostawisz po sobie komentarz :)

Zapraszam Cię również na mojego Facebooka- tutaj

Aby być automatycznie powiadamianym o nowych wpisach zapisz się na Newsletter- tutaj

---

Pozdrawiam/Wojtek

4 komentarze:

 1. Nigdy wcześniej nie słyszałem o takich spotkaniach na pewno ciekawa perspektywa przewietrzenia szafy.

  pozdrawiam S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sam dopiero niedawno dowiedziałem się, że coś takiego istnieje, ale idea wymiany ciuchami bardzo mi się spodobała. Będę polował na swap w swoim mieście

   Usuń
  2. Organizuje ciuchowisko - miło nam, że portal wspomniał o wydarzeniu:) Dziękujemy i zapraszmy.

   Usuń
  3. Proszę bardzo. Słuszna inicjatywa. Popieram w 100%.

   Usuń

Komentarze na blogu są przeze mnie moderowane. Wszelkie próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.