wtorek, 11 listopada 2014

Dlaczego powinno się dbać o własne finanse

oszczedzanie, jak oszczedzac, swinka skarbonkaWiększość z nas chciałaby mieć odłożone na koncie kilka stówek. Część z nas nawet podejmuje to wyzwanie i codziennie walczy o kilka złotych oszczędności. Ale dlaczego w ogóle powinno się oszczędzać? Co daje nam regularne odkładanie pieniędzy?

Tym wpisem chcę zrobić wstęp do cyklu artykułów na temat tworzenia domowego budżetu. Długo się zastanawiałem czy w ogóle tworzyć ten wpis, bo to, że pieniądze rządzą wszystkim wokół nas i że bez nich praktycznie nie da się żyć wiedzą wszyscy, ale… No właśnie, ale… To „ale” przesądziło o całej sprawie i wiem, że nie można pominąć dzisiejszego artykułu.


Zastanawiasz się czasem jak to jest, że pomimo tego, że całkiem nieźle zarabiasz trudno jest Ci „dociągnąć” do następnej wypłaty? To nic innego jak brak podstawowej wiedzy o tym jak zarządzać swoimi wydatkami, jak racjonalnie oszczędzać i jak prowadzić domowy budżet.


Znam ludzi, którzy zarabiają tyle samo, co ja i ledwo dociągają do końca miesiąca, ale co gorsza są też tacy, którzy osiągając dochód o połowę niższy żyją wystawniej. Co prawda robią to zaciągając coraz większe pożyczki i zwiększając limit na karcie kredytowej, ale to im nie przeszkadza (o zgrozo!). Na szczęście są też takie rodziny, które pomimo ciężkiej sytuacji finansowej, dobrze gospodarując swoim majątkiem potrafią zamknąć miesięczny bilans na lekkim plusie.


Jest zaledwie kilka powodów, dla których powinno się dbać o własne finanse. Są one jednak na tyle istotne, że nie jesteśmy w stanie osiągnąć stabilizacji finansowej bez pełnego ich zrozumienia.

Pierwszy powód: nigdy nie wiadomo, co się w życiu wydarzyRacjonalne gospodarowanie swoimi pieniędzmi sprawia, że jesteśmy gotowi na różnego rodzaju nieprzewidziane sytuacje, które w życiu mogą się pojawić. Wypadek, ciężka choroba, pożar, kradzież auta, utrata pracy czy śmierć członka rodziny- są to przypadki, które przecież w życiu się zdarzają. Co zrobisz, jeśli coś podobnego spotka Ciebie? Masz fundusz awaryjny? Czy kiedykolwiek pomyślałeś o finansowej poduszce bezpieczeństwa?


Drugi powód: nie licz na emeryturę od PaństwaA czy zastanawiałaś/łeś się już, z czego będziesz żyć na emeryturze? Mam nadzieję, że nie liczysz na ZUS! Recesja i niekorzystne zmiany demograficzne powodują, że ta instytucja obecnie ma problem z wypłatami świadczeń a co będzie za 30 lat? Wątpię w to, aby coś się miało zmienić na lepsze. Skoro, więc na emeryturę od Państwa nie ma, co liczyć, to nie zostaje nic innego jak liczyć na siebie. Im szybciej sobie uświadomisz, że na starość będziesz mieć tyle pieniędzy ile sam sobie wcześniej zdołasz uzbierać, tym mniejsze sumy będziesz musiał odkładać.


Powód trzeci: bez wiedzy na temat zarządzania finansami na niewiele zdadzą Ci się milionyCzasami pewnie sobie myślisz, że gdybyś więcej zarabiał to na pewno by Ci wtedy na wszystko starczało, że nie musiałbyś kombinować jak dożyć „do pierwszego” i zniknęłyby wszystkie woje problemy finansowe. Zapewniam cię, że takie myślenie to błąd. Tu nie chodzi o wysokość wypłaty, ale o umiejętność obcinania niepotrzebnych wydatków i skutecznego zarządzania przychodami. Oczywiście w krótkim okresie podwyżka lub wygrana w Lotto wiele spraw by ułatwia. Pewnie spłaciłbyś część zobowiązań, odzyskał spokój, zorganizował sobie fundusz bezpieczeństwa itp., ale istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że po chwili pieniądze rozeszłyby się Ci się między palcami i znowu zaczęłoby Ci ich brakować. Po prostu, zanim człowiek nie nauczy się skutecznie zarządzać swoimi przychodami i wydawać mniej niż zarabia to na niewiele zdadzą się wszelkiego rodzaju podwyżki i premie. Uwierz mi, jeśli nie potrafisz sobie poradzić z 3 tysiącami to tym bardziej nie poradziłbyś sobie z milionami.


Powód czwarty: uwolnij się od zobowiązańŻycie na kredyt jest bardzo wygodne. Nie stać Cię na coś, więc po prostu idziesz do banku lub wyciągasz kartę i TRACH. Magia jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Nie masz pieniędzy a mimo to możesz Sobie kupić, co chcesz. Oczywiście kiedyś zostaniesz poproszony o zapłatę, ale kto by się tym przejmował. Weźmiesz przecież wtedy kolejną pożyczkę. :) Niestety to działa tylko do pewnego czasu. W końcu limit na karcie zostaje osiągnięty i bank nie jest już taki chętny do dawania. Wręcz przeciwnie, zaczyna mocno upominać się o swoje. Karne opłaty i odsetki rosną lawinowo. To już jest koniec sielskiego, beztroskiego życia. A można tego wszystkiego uniknąć! Trzeba tylko po prostu zadbać o swoje pieniądze. Posiadając podstawową wiedzę o finansach, prowadząc budżet domowy i racjonalnie wydając pieniądze jesteśmy w stanie uniknąć popadnięcia w spiralę długów i zacząć regularnie spłacać nasze zobowiązania.


Mam nadzieję, że przeczytanie dzisiejszej lektury zachęci Cię do pilnowania swoich finansów i zgłębiania wiedzy na temat podstawowych zasad, które pieniędzmi rządzą . Jeżeli znasz jakieś inne poważne powodu, aby zadbać o swoje finanse, proszę napisz o tym w komentarzu.


---


Podobało się? Jeśli tak to nie zapomnij podzielić się powyższym artykułem ze znajomymi klikając w ikonki z lewej strony.

Będzie mi niezmiernie miło jeśli weźmiesz też udział w dyskusji i zostawisz po sobie komentarz :)Zapraszam Cię również na mojego Facebooka- tutaj
Aby być automatycznie powiadamianym o nowych wpisach zapisz się na Newsletter- tutaj3 komentarze:

 1. Dlaczego powinieneś dbać o własne finanse? Bo nikt nie zrobi tego za Ciebie. A jeżeli zrobi to z korzyścią dla siebie a nie dla Ciebie. Dlatego też w sytuacji gdy dbamy o finanse róbmy to sami i nie dawajmy się omamiać wszelkiego rodzaju doradcom finansowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Jeśli my sami nie zadbamy o swoje finanse to nikt tego za nas nie zrobi. Chyba, że tak jak piszesz- zrobi, ale z korzyścią dla siebie. Dlatego potrzebna nam jest podstawowa wiedza na temat finansów osobistych. Bez niej jesteśmy bardzo łakomym kąskiem dla pseudo doradców, których jedynym celem jest naciągnięcie nas na ofertę dajacą im najwieksze prowizje od sprzedaży. Dlatego zawsze wszytskich zachecam do czytania blogów. To naprawdę ogromne skarbnice wiedzy.
   PS. Widzę, że tobie jej nie brakuje. Cieszy mnie to bardzo :)

   Usuń
 2. Korzystam z usług www.centrumfinansowe.ubf.pl? Dobre oprocentowanie i sprawna obsługa!

  OdpowiedzUsuń

Komentarze na blogu są przeze mnie moderowane. Wszelkie próby spamowania linkami czy promocji stron internetowych będą blokowane. Blokowane będą też wulgaryzmy i niestosowne zachowania.